Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W 2004 r. Panel EFSA ds. substancji zanieczyszczających w łańcuchu żywnościowym (CONTAM) przyjął opinię naukową w sprawie zagrożeń dla zdrowia zwierząt i przenoszenia się z paszy do żywności pochodzenia zwierzęcego w związku z obecnością ochratoksyny A (OTA) w paszy. Komisja Europejska zwróciła się do EFSA o ocenę nowo dostępnych informacji naukowych i aktualizację opinii naukowej z 2004 r.
Zagrożenie - przenikanie OTA z paszy
OTA jest wytwarzany przez kilka grzybów z rodzajów Aspergillus i Penicillium. U większości gatunków zwierząt jest szybko i intensywnie wchłaniany w przewodzie żołądkowo-jelitowym, silnie wiąże się z albuminami osocza i jest detoksykowany głównie do ochratoksyny alfa (OTalfa) przez mikroflorę żwacza. U świń OTA stwierdzono głównie w wątrobie i nerkach. Przenikanie OTA z paszy do mleka przeżuwaczy i osłów oraz do jaj drobiu jest potwierdzone, ale niewielkie. Ogólnie rzecz biorąc, OTA upośledza funkcję i strukturę nerek i wątroby, powoduje immunosupresję i wpływa na wyniki zootechniczne (np. przyrost masy ciała, stosunek paszy do przyrostu itp.), przy czym gatunki jednożołądkowe są bardziej podatne niż przeżuwacze z powodu ograniczonej detoksykacji na OTalpha.
Ponowna ocena EFSA – ustalenia panelu CONTAM
Panel CONTAM przyjął za punkt odniesienia (RP) niekorzystny wpływ na zdrowie zwierząt: dla świń i królików 0,01 mg OTA/kg paszy, dla kurcząt rzeźnych i kur 0,03 mg OTA/kg paszy. W sumie dostępnych było 9184 wyników analiz dotyczących OTA w paszy, wyrażonych w suchej masie. Narażenie z dietą oceniano przy użyciu różnych scenariuszy opartych na dietach modelowych lub mieszankach paszowych (mieszanka paszowa pełnoporcjowa lub pasza uzupełniająca plus pasza paszowa). Charakterystykę ryzyka przeprowadzono dla zwierząt, dla których można było zidentyfikować RP. Panel CONTAM uważa, że ryzyko związane z OTA w paszach w zakresie niekorzystnego wpływu na zdrowie świń, kurcząt rzeźnych, kur i królików jest niskie.
Przeczytaj także
IJHARS przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r. Badania laboratoryjne objęły 64 partie karm dla psów i kotów, z których 31 (48,4 proc.) zakwestionowano.
Te toksyczne związki powszechnie występują w uprawach, środkach spożywczych i środowiskach skażonych pleśnią, a obecne w żywności i paszy stwarzają znaczne ryzyko dla zdrowia ludzi i zwierząt, co czyni je ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w dziedzinie bezpieczeństwa żywności.
Badania naukowe wskazują, że pyłek pszczeli może być zanieczyszczony substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia konsumentów.