Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Bioprotekcja polega na wprowadzeniu do produktu spożywczego monokultury lub kultury mieszanej mikroorganizmów i/lub ich metabolitów w celu poprawy bezpieczeństwa mikrobiologicznego oraz wydłużenia okresu trwałości. Duży potencjał w tym zakresie posiadają bakterie kwasu mlekowego, które są bezpieczne do spożycia, a w czasie przechowywania w naturalny sposób dominują mikroflorę w wielu produktach spożywczych.
Bakterie kwasu mlekowego (LAB - lactic acid bacteria) mają szerokie zastosowanie w konserwacji żywności, ze względu na ich specyficzne właściwości. Mogą one hamować wzrost patogenów przez obniżenie pH podczas fermentacji. W celu zapewnienia odpowiednich warunków rozwoju wytwarzają szereg substancji przeciwdrobnoustrojowych uwalnianych poza komórkę, tj.: kwasy organiczne, nadtlenek wodoru, diacetyl, dwutlenek węgla, bakteriocyny.
LAB oraz bakteriocyny zyskują coraz większe zainteresowanie wśród konsumentów preferujących żywność o przedłużonej trwałości, ale minimalnie przetworzoną, bogatą w witaminy i substancje odżywcze, bez chemicznych substancji konserwujących. Technologia płotków może być stosowana jako rozszerzenie stosunkowo wąskiego spektrum działania antymikrobiologicznego bakteriocyn.
Bioprotekcja stosowana jest w wielu branżach przemysłu spożywczego (mleczarstwo, piekarstwo, owoce, warzywa, alkohole). W przetwórstwie mięsa bakterie kwasu mlekowego powszechnie stosuje się do produkcji wędlin fermentowanych. Dzięki zastosowaniu metody bioprotekcji można ograniczyć stosowanie chemicznych substancji konserwujących oraz zwiększyć stabilność mikrobiologiczną produktu w przypadku przerwania łańcucha chłodniczego. Nowym kierunkiem jest zastosowanie LAB do zwiększenia trwałości i bezpieczeństwa zdrowotnego surowych wyrobów mięsnych jak np. metka i tatar. Prowadzone są również badania nad możliwością zastosowania wybranych szczepów bakterii kwasu mlekowego do bioprotekcji wędlin parzonych.
Badania wykazały, że zastosowanie Lactobacillus plantarum produkującego plantarycynę wywołało efekt hamujący wzrost Listeria monocytogenes w surowym i gotowanym mięsie z kurczaka. W innych badaniach udowodniono bioprotekcyjne działanie Lactobacillus brevis i Lactobacillus sp. względem Yersinia enterocolitica w mięsie przechowywanym w warunkach chłodniczych. Naukowcy wykazali również wpływ dodatku kwasu mlekowego na poprawę jakości mikrobiologicznej mięsa oddzielonego mechanicznie (MOM). W próbach z dodatkiem kwasu mlekowego na poziomie 0,2% i 0,3% obserwowano niższą liczbę E.coli i ogólną liczbę drobnoustrojów w MOM w porównaniu z próbą kontrolną oraz nie obserwowano pogorszenia cech sensorycznych surowca. Inne doniesienia wykazały, że możliwe jest zastosowanie bakterii kwasu mlekowego wyizolowanych z fermentowanego suszonego salami jako biokonserwantów lub ochronnych kultur starterowych. Wyizolowane szczepy miały zdolność hamowania innych mikroorganizmów, a nawet patogenów, wydłużając okres przydatności produktów do spożycia i zwiększając bezpieczeństwo mięsa, bez niepożądanego wpływu na jakość produktu.
Podsumowanie
Odpowiednie zastosowanie wybranych szczepów bakterii kwasu mlekowego może być przydatne w poprawie jakości mikrobiologicznej mięsa i jego przetworów podczas przechowywania. Bioprotekcja daje szanse na stabilizację jakości mikrobiologicznej mięsa, w tym MOM, które jest szczególnie podatne na tego typu zanieczyszczenia. Zastosowanie bioprotekcji w przemyśle mięsnym pozwala na ograniczenie stosowania chemicznych substancji konserwujących w produktach poprzez zapobieganie rozwojowi bakterii patogennych i wywołujących psucie produktów mięsnych.
LITERATURA:
Przeczytaj także
Rynek mięsa jest ważnym segmentem gospodarki żywnościowej na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem mięsa drobiowego. W 2014 r. wytworzono 95,5 mln. ton mięsa drobiowego. Szacuje się, że do 2023 r. globalna produkcja drobiu ma osiągnąć 130,7 mln. ton.
W codziennej diecie bardzo istotną rolę odgrywa dobór odpowiedniej ilości i jakości tłuszczów. Tłuszcz jest jednym ze składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jest też jednym z głównych źródeł energii.
Spirytusem (potocznie) nazywana jest mieszanina ok. 95% alkoholu etylowego z wodą. Ponieważ etanol tworzy z wodą tzw. mieszaninę azeotropową, maksymalne stężenie, które można uzyskać w wyniku prostej destylacji wynosi 97,2% objętościowo (lub 95,6% wag, lub 89,5% mol.)