Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od czasu pierwszej publikacji ISO 22000 w 2005 r. pojawiły się nowe kwestie związane z bezpieczeństwem żywności. Zapewnienie wysokiej jakości produktów, odpowiedniej kontroli na każdym etapie produkcji, zapobieganie zagrożeniom dotyczącym żywności i ich eliminowanie to współczesne wyzwania, które niesie za sobą globalizacja handlu. Dobra współpraca między rządami, producentami i konsumentami pomoże zapewnić bezpieczeństwo żywności.
Norma jako odpowiedź we właściwym czasie
ISO 22000:2018 obejmuje najnowsze trendy i istotne zagadnienia dla rynku. Jest przeznaczona dla wszystkich organizacji działających w branży spożywczej i paszowej, niezależnie od wielkości i sektora, pomaga w identyfikacji, zapobieganiu i zmniejszaniu zagrożeń związanych z żywnością, łącząc interaktywną komunikację, zarządzanie systemem, programy wstępne (PRP) oraz zasady analizy zagrożeń i krytyczne punkty kontroli (HACCP).
Najnowsze zmiany dotyczą:
Korzyści dla firm
ISO 22000 umożliwia organizacjom wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności, który pomaga poprawić ich wydajność, lepsze zarządzanie ryzykiem, a dzięki uregulowanym wymaganiom pozwala na zapewnienie bezpiecznych produktów i usług, które spełniają określone kryteria.
Norma daje pewność
Jacob Faergemand – przewodniczący ISO/TC 34 Food products, SC 17 Management systems for food safety – podkreśla, że norma ISO 22000 jest opracowana przez strony zainteresowane bezpieczeństwem żywności, zaangażowane w działania dotyczące zarządzania, doradztwa, przemysłu, badań i konsumentów. Jeśli więc użytkownicy ISO 22000 opracowują system zarządzania bezpieczeństwem żywności, można mieć pewność, że wymagania rynku są spełnione.
ISO 22000 zostanie wdrożona do zbioru Polskich Norm na początku 2019 r.
Oprac. na podstawie www.iso.org