Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Opublikowano wyniki największego do tej pory badania dotyczącego związku między żywnością wysokoprzetworzoną a ryzykiem nowotworów.
Żywność przetworzona, czyli…?
Żywność wysokoprzetworzona to produkty wytwarzane z wykorzystaniem składników przemysłowych, które nie są stosowane w gospodarstwach domowych. Wśród przykładów wymienić można wędliny, konserwy, napoje gazowane i energetyzujące, słone przekąski, pakowane pieczywo, czekoladę czy dania gotowe.
Dane od 450 000 osób
Badanie przeprowadzone zostało przez międzynarodowy zespół kilkudziesięciu naukowców, którzy analizowali dane pochodzące od 450 000 osób z 9 krajów europejskich. Głównym celem autorów było zbadanie zależności między sposobem żywienia uczestników a występowaniem 25 różnych rodzajów nowotworów. Okazało się, że żywność wysokoprzetworzona stanowiła średnio 27% dziennej diety osób badanych i dostarczała ponad 50% spożywanych kalorii, a jej ograniczenie w diecie przekładało się na niższe ryzyko zachorowania.
Związek z otyłością i rakotwórczymi substancjami
Naukowcy są zdania, że konsumpcja przetworzonych produktów może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu ze względu na to, że sprzyja rozwojowi otyłości, która stanowi w tym kontekście istotny czynnik ryzyka. Ponadto żywność wysokoprzetworzona jest również źródłem potencjalnie kancerogennych substancji, w tym zanieczyszczeń czy różnego rodzaju dodatków. Należy jednak zaznaczyć, że wciąż nie jest w pełni jasne, co sprawia, że produkty tego typu zdają się działać pronowotworowo.
Ryzyko nowotworu niższe o 4-5%
Jak podsumowują autorzy badania, uzyskane przez nich rezultaty wskazują, że zastąpienie 10% spożywanych produktów przetworzonych taką samą ilością żywności nieprzetworzonej przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworów o 4-5%.
Źródła:
Przeczytaj także
Produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa, owoce oraz rośliny strączkowe, takie jak np. fasola i soczewica, groch, cieciorka powinny stanowić większą część naszej diety. Badania naukowe wskazują, że spożywanie głównie pokarmów roślinnych – produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców i strączków odgrywa ważną rolę w zapobieganiu nowotworom i jest korzystne dla zdrowia.
Niniejsze podsumowanie zaczynamy od złej wiadomości: co drugiemu z nas zostanie postawione w ciągu życia rozpoznanie raka, czyli stwierdzenie występowania nowotworu złośliwego. Dobra wiadomość jest jednak taka, że...
Choroby nowotworowe to jedna z głównych przyczyn zgonów na całym świecie i jednocześnie jedno z największych wyzwań zdrowia publicznego. Nowotwory były przyczyną prawie 10 mln zgonów w 2020 r., a liczba nowo zdiagnozowanych przypadków może wzrastać. Obecnie szacuje się, że nawet połowie zachorowań na nowotwory można byłoby zapobiec gdyby ludzie stosowali się do zaleceń związanych ze zdrowym stylem życia.