Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Pandemia Covid-19 doprowadziła do wielu zmian społecznych. Wprowadzone ograniczenia wpłynęły na zmiany w praktykach żywieniowych konsumentów, co może mieć potencjalnie szkodliwy wpływ na ich zdrowie i systemy żywnościowe. Na Queen's University w Belfaście w Institute for Global Food Security (IGFS) we współpracy z irlandzkim St. Angela's College przeprowadzono badania, które opublikowano niedawno w czasopiśmie Nutrients. Jest to jedno z pierwszych opublikowanych badań przeprowadzonych na wielu kontynentach dotyczące zmieniających się praktyk żywieniowych z powodu Covid-19.
Przebieg badań
Zbadano zmiany w praktykach żywieniowych konsumentów w początkowej fazie Covid-19 i oceniono wpływ lokalizacji na te zmiany. Próbę 2360 dorosłych z trzech kontynentów: Irlandii i Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii zrekrutowano do przekrojowej ankiety internetowej (maj – czerwiec 2020 r.). Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ich praktyk kulinarnych i żywieniowych, jakości diety i praktyk związanych z żywnością podczas pandemii Covid-19.
Jakie zachowania konsumentów ujawniło badanie?
Zanotowano pozytywne zmiany, takie jak wzrost częstotliwości przygotowywania posiłków w domach oraz gotowania od podstaw ze świeżych składników. Wystąpiły jednak również negatywne trendy, takie jak wzrost spożycia tłuszczów nasyconych.
Podczas badania zaobserwowano również gwałtowny wzrost zakupów hurtowych, który powoduje presję na już obciążone systemy żywnościowe i może prowadzić do niedoborów, wywołując dalszą panikę.
Ogólnie rzecz biorąc, badanie wykazało, że w Stanach Zjednoczonych nastąpiło mniej zmian w zachowaniu żywieniowym w porównaniu z pozostałymi trzema regionami, a najbardziej wyraźne różnice między regionami wystąpiły między Stanami Zjednoczonymi a innymi regionami. Na przykład wzrost spożycia warzyw wykazano we wszystkich regionach z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych. Nastąpił również wzrost częstotliwości gotowania i wypieków domowych we wszystkich regionach z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych.
Stwierdzono również, że liczba rodziców gotujących i piekących wraz ze swoimi dziećmi zwiększyła się zarówno na kontynencie europejskim i w Nowej Zelandii, jednak nie w USA (co ciekawe, badanie wykazało, że rodzice, którzy częściej włączali swoje dzieci do przygotowywania posiłków rodzinnych, mieli wyższą jakość diety).
I odwrotnie, wzrost spożycia tłuszczów nasyconych zaobserwowano wszędzie oprócz Stanów Zjednoczonych.
Ogólnie rzecz biorąc, nastąpił spadek spożycia żywności na wynos i wzrost „organizacyjnych praktyk żywieniowych” (planowanie z wyprzedzeniem, zakupy z listą zakupów itp.). Jeśli chodzi o „praktyki zarządzania żywnością” (przygotowanie z wyprzedzeniem itp.), nie zaobserwowano żadnych zmian w Irlandii ani Nowej Zelandii. Może to być związane z faktem, że restrykcje irlandzkie i nowozelandzkie były surowsze niż na innych obszarach, więc potrzeba wcześniejszego przygotowywania posiłków mogła być mniejsza.
Jakich informacji dostarczają badania?
Nadzorująca badania dr Fiona Lavelle z IGFS podsumowała wyniki i przedstawiła wnioski.
A jak w Polsce?
Wg naukowców z poznańskiego Uniwersytetu Medycznego (również na podstawie badań opublikowanych niedawno w czasopiśmie Nutrients) wybuch choroby koronawirusowej pod koniec grudnia 2019 r. w Chinach, który później przerodził się w pandemię, zmusił różne kraje do wprowadzenia rygorystycznych reżimów sanitarnych i środków dystansowania społecznego. Na całym świecie co najmniej cztery miliardy ludzi zostało poddanych lockdownowi, pracując zdalnie, dzieci uczą się w domu, stawiając czoła wyzwaniom związanym z kwarantanną i stresującymi wydarzeniami.
Przeprowadzono przekrojowe badania internetowe dorosłych Polaków (n= 1097), przeprowadzone podczas ogólnopolskiej kwarantanny, mające na celu ocenę, czy te warunki wpłynęły na nawyki żywieniowe i konsumenckie. Co z niego wynika?
Badanie podkreśla, że narodowa kwarantanna nałożona w celu powstrzymania czynnika zakaźnego może wpływać na zachowania i nawyki żywieniowe, a także opowiada się za zorganizowanym wsparciem żywieniowym podczas przyszłych kwarantann związanych z epidemią, szczególnie dla najbardziej wrażliwych grup, w tym osób z nadwagą i otyłością.
Przeczytaj także
Choć doskonale wiemy, że warzywa i owoce są niezbędne dla zdrowia, często o nich zapominamy. Zwłaszcza okres jesienno-zimowy sprzyja dietetycznym wymówkom, bo gdy zimno i sennie, mało kto z entuzjazmem zabiera się za siekanie składników na sałatkę. Na szczęście istnieje kilka sprytnych pomysłów na warzywa i owoce w zimowej diecie.
W związku z Państwa dużym zainteresowaniem artykułem nt. „Trendów smakowych” w kolejnych tygodniach będziemy kontynuować przegląd nowości, światowej prasy w obszarze istotnych trendów nie tylko smakowych, ale też produktowych związanych z żywnością.
KE zaprasza producentów rolnych oraz przetwórców rolno-spożywczych, do wypełnienia ankiety nt. wpływu pandemii COVID-19 na podmioty funkcjonujące w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych.