Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zdrowe żywienie i ochrona środowiska naturalnego – to aktualnie główne trendy konsumenckie kształtujące zarówno skład żywności dostępnej na rynku unijnym i światowym, ale także sposób jej prezentacji i reklamy.
Obecna sytuacja na świecie okazuje się dodatkowo sprzyjać zainteresowaniu żywnością funkcjonalną, jak również ekologiczną, która bywa postrzegana przez konsumentów jako lepsza i w większym stopniu – w porównaniu do „zwykłej” - wspierająca nasze zdrowie, w tym także odporność.
Wiele podmiotów zaangażowanych w rozwój branży spożywczej, w tym stowarzyszenia producentów, konsumentów oraz środowiska naukowców i specjalistów ds. zdrowia podejmuje działania na rzecz poprawy składu środków spożywczych i zmiany nawyków żywieniowych na lepsze.
Także legislatorzy mają swój udział w dążeniu do tego celu, choć nie zawsze stosują ku temu skuteczne metody.
Ustawa o tzw. „podatku cukrowym” została podpisana przez prezydenta w dniu 28 sierpnia 2020 r., pomimo licznych kontrowersji i sprzeciwu branży spożywczej. Celem ma być zmniejszenie niebezpiecznie wysokiego dziś spożycia napojów słodzonych cukrem i zawierających kofeinę/taurynę.
Także w mediach coraz częściej obserwujemy kampanie społeczne na rzecz poprawy nawyków żywieniowych i zdrowego stylu życia.
A jakie działania podejmują nasi zachodni sąsiedzi?
WBAE – naukowa grupa doradcza przy Ministerstwie ds. Żywności i Rolnictwa w Niemczech opracowała raport, w którym wzywa do niezbędnych zmian mających na celu promowanie bardziej zrównoważonej konsumpcji żywności.
Jakie są to rekomendacje? M.in.:
Konsekwencje rekomendacji
Jak wskazują eksperci – zalecenia WBAE są często wdrażane w życie, więc i w tym przypadku możemy oczekiwać konkretnych zmian na rynku niemieckim.
Część z tych tematów jest dyskutowana także na forum unijnym, chociażby wprowadzenie jako obowiązkowych oznaczeń wskazujących na wartość żywieniową produktów (Nutri-score) oraz ich oddziaływanie na środowisko (ślad węglowy).
Z całą pewnością działania podejmowane w poszczególnych krajach UE nie pozostają bez wpływu na inne państwa członkowskie oraz inicjatywy legislacyjne w prawie UE.
Przeczytaj także
15 czerwca 2020 r. Komisja Europejska opublikowała Zawiadomienie Komisji zawierające wytyczne w sprawie systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności na potrzeby działalności detalicznej w sektorze spożywczym, w tym darowizn żywności (2020/C 199/01).
20 maja br. Komisja Europejska opublikowała stanowisko dotyczące oceny skuteczności regulacji profili składników odżywczych oraz oświadczeń dla składników roślinnych. Rozważając opcje dla listy pending KE skłania się ku opcji dogodniejszej dla firm, czyli uwzględnieniu tradycyjnego przeznaczenia w ocenie uzasadnień oświadczeń zdrowotnych.
20 maja br. na stronie Komisji Europejskiej (KE) opublikowano SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie stosowania dodatkowych form wyrażania i prezentacji informacji o wartości odżywczej (dalej „Sprawozdanie”). Dotyczy ono tzw. systemów FoPL – z ang. Front of the Pack Labelling – które w różny sposób prezentują informacje o wartości odżywczej danego produktu na froncie.