Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
21 sierpnia br., Komisja Europejska uruchomiła tzw. automatyczny mechanizm ochronny z rozporządzenia 2024/1392 ws. ATM w imporcie miodu z Ukrainy.
Mechanizm został uruchomiony w związku z osiągnięciem 7 sierpnia br. przez import z Ukrainy do UE wielkości progowej, która wynosi 44 417,56 ton.
Wielkość ta jest wyższa niż odpowiedni kontyngent taryfowy (TRQ) z Układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina. Dlatego do końca 2024 r. w imporcie miodu z Ukrainy będzie obowiązywało unijne cło erga omnes.
Od 1 stycznia do 5 czerwca 2025 r. w imporcie miodu z Ukrainy będzie natomiast obowiązywał bezcłowy TRQ w wysokości 18 507,32 ton. W razie osiągnięcia tej wielkości Komisja Europejska powinna ponownie uruchomić automatyczny mechanizm ochronny, tj. wprowadzić unijne cło erga omnes.
Komunikat Komisji Europejskiej
Oficjalny komunikat KE w tej sprawie.
Źródło: MRiRW
Przeczytaj także
Kraje spoza UE zamierzające eksportować rośliny i produkty roślinne do UE muszą przestrzegać unijnego prawa o zdrowiu roślin, aby chronić rolnictwo i środowisko Europy przed szkodliwymi szkodnikami i chorobami. Niektóre rośliny i produkty roślinne wysokiego ryzyka muszą zostać poddane dokładnej ocenie ryzyka, zanim będą mogły zostać zaimportowane.
W przestrzeni medialnej często pojawiają się publikacje i dyskusje dotyczące miodu oraz jego produkcji, sprzedaży, znakowania, jakości i kontroli. Niestety, niektóre z tych publikacji stanowią wręcz antyreklamą tego „pszczelego złota”. Często też trafiają do IJHARS zapytania medialne dotyczące tych zagadnień. Odpowiedzi na nie w publikacji.
Kontrole przeprowadzono w IV kwartale 2023 r. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w przypadku znakowania miodów.