Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Kraje spoza UE zamierzające eksportować rośliny i produkty roślinne do UE muszą przestrzegać unijnego prawa o zdrowiu roślin, aby chronić rolnictwo i środowisko Europy przed szkodliwymi szkodnikami i chorobami. Niektóre rośliny i produkty roślinne wysokiego ryzyka muszą zostać poddane dokładnej ocenie ryzyka, zanim będą mogły zostać zaimportowane. W ramach tego procesu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przeprowadza ocenę ryzyka towarowego tych potencjalnych importów. Komisja Europejska wykorzystuje ustalenia EFSA, aby zdecydować, czy zezwolić na import, czy go zakazać.
Jak UE zapewnia bezpieczeństwo importowanych roślin?
Krajowa Organizacja Ochrony Roślin (NPPO) kraju eksportującego spoza UE przekazuje informacje Komisji Europejskiej.
Komisja Europejska sprawdza dokumenty kwalifikowalności. W razie potrzeby żąda dodatkowych informacji od NPPO. Po zakończeniu dossier jest wysyłane do EFSA w celu oceny naukowej.
Niezależny panel ds. zdrowia roślin i eksperci naukowi EFSA oceniają zagrożenia dla zdrowia roślin, jakie może nieść ze sobą import tych towarów do UE.
Panel może zażądać dodatkowych informacji od kraju eksportującego. Identyfikują szkodniki związane z konkretnymi towarami i oceniają prawdopodobieństwo zarażenia lub infekcji.
EFSA publikuje raport oceny ryzyka związanego z towarami, zawierający szczegółowe informacje na temat danego towaru roślinnego, metod uprawy, środków ograniczających ryzyko i prawdopodobieństwa wystąpienia szkodników.
Na podstawie oceny EFSA Komisja Europejska decyduje, czy roślina lub produkt roślinny pozostaje zakazany lub jest dozwolony w UE. Jeśli jest dozwolony, może wymagać dodatkowych środków w celu zmniejszenia ryzyka, w tym konkretnych działań przeciwko zidentyfikowanym szkodnikom.
EFSA zajmuje się również kategoryzacją szkodników i oceną ryzyka, ocenia przydatność klimatu i siedlisk, opracowuje narzędzia nadzoru i wykonuje inne zadania techniczne, aby wspierać Komisję Europejską, Parlament Europejski i państwa członkowskie UE.
Dowiedz się więcej: Zdrowie roślin.
Źródło: https://www.efsa.europa.eu/en/infographics/risk-assessment-plant-commodities-eu
Przeczytaj także
Rozpoczęły się konsultacje publiczne odnośnie: projektu raportu naukowego na temat przeglądu metodologii stosowanej do oszacowania krótkoterminowego (ostrego) narażenia na pozostałości pestycydów w żywności oraz dokumentu obejmującego przegląd opinii w sprawie marginesu narażenia dla substancji chemicznych wykazujących zarówno właściwości genotoksyczne, jak i rakotwórcze.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaktualizował swoje wytyczne dotyczące oceny ryzyka i korzyści związanych z żywnością, wprowadzając nowe metody, które pozwalają na bardziej precyzyjne i kompleksowe analizy. Co to oznacza dla konsumentów?
Od 16 lipca 2024 r. obowiązują nowe limity najwyższych dopuszczalnych poziomów niektórych zanieczyszczeń w żywności takich jak np. toksyny T-2 i HT-2, alkaloidy tropanowe oraz kwas cyjanowodorowy