Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Elementem integralnym funkcjonowania systemów bezpieczeństwa żywności, tak dla wymogów prawnych (*), jak i standardów takich jak: BRC, IFS, ISO 22000, FSSC 22000 jest systematyczny, minimum coroczny przegląd systemu. W ramach przeglądu należy dokonywać również przeglądu ryzyka i zagrożeń produktów, uwzględniając najnowsze dane kontroli wewnętrznej i dostępnych źródeł zewnętrznych, w tym w efekcie śledzenia występowania zagrożeń w produktach dostępnych na rynku.
Jednym z najlepszych do tego narzędzi jest System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach, znany jako RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed). System stanowi źródło informacji przede wszystkim dla organów kontroli żywności i pasz, mających za zadanie monitorować jakość produktów spożywczych oraz ich bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi i zwierząt, ale jest również bardzo dobrym źródłem wiedzy dla producentów.
Celem systemu RASFF jest umożliwienie szybkiego i skutecznego przekazywania informacji na temat poważnych zagrożeń związanych z żywnością lub paszami, w tym takich, które mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie publiczne. W przypadku wykrycia takiego zagrożenia, organy kontroli żywności i pasz w kraju powiadamiającym są zobowiązane do niezwłocznego podjęcia działań w celu opanowania sytuacji i wyeliminowania zagrożenia.
Polska niestety jako kraj pochodzenia produktów niebezpiecznych jest od lat w czołówce krajów europejskich. Szczegółowe informacje przekazujemy w comiesięcznych podsumowaniach RASFF.
Niestety, mimo ogromnej ilości danych w systemie RASFF, format udostępniania tych danych bardzo utrudnia analizę i wnioskowanie. Na ogół w organizacji brakuje zasobów i czasu do samodzielnej analizy. Stąd inicjatywa Strefy Managera FoodFakty, żeby stworzyć odrębną bazę danych na bieżąco uzupełnianą w formacie dającą możliwość błyskawicznych analiz dopasowanych do każdej firmy.
Raport Strefy Managera FoodFakty to pierwsze w tym roku opracowanie podsumowujące powiadomienia RASFF w 2022 r.
W oparciu o stworzoną własną, lustrzaną bazę danych (w j. polskim) na podstawie RASFF, w ramach Strefy Managera dostępne są comiesięczne podsumowania, a od dzisiaj dostępny jest już roczny raport podsumowujący notyfikacje z 2022 roku w dwóch formatach - skrócony raport PDF, oraz raport rozszerzony w formacie tabel przestawnych Excel.
Jak powstają raporty RASFF?
Dane gromadzone są na bieżąco, poddawane tłumaczeniu, agregowane w bazach Strefy Managera, a następnie poddawane analizie, na podstawie której tworzony jest raport w formie uproszczonej PDF oraz rozszerzonej Excel, dającej możliwość samodzielnej analizy danych do poziomu poszczególnych przypadków. Dane źródłowe dostępne są w dwóch językach - angielskim i polskim.
Rok 2022 to blisko 4400 kolejnych produktów notyfikowanych, a ich samodzielne przeanalizowanie bezpośrednio w systemach RASFF jest praktycznie niemożliwe, uwzględniając funkcjonalność darmowych narzędzi.
Dostępne informacje i możliwości rozszerzonej wersji raportu
W Strefie Managera znajduje się również rozszerzony raport umożliwiający dostosowanie analizy danych do potrzeb każdej firmy, stosowania wielowymiarowych filtrów i możliwość stosowania narzędzi tabel przestawnych dających praktycznie nieograniczone możliwości analiz.
Rozszerzona wersja raportu, na bazie szczegółowych danych wszystkich przypadków notyfikacji RASFF przetłumaczonych na język polski, oferuje gotowe zakładki przygotowanych tabel przestawnych w formacie Excel o różnej wstępnej konfiguracji. Użytkownik ma możliwość modyfikacji tabel we własnym zakresie, zmiany parametrów filtrowania i sekwencji danych.
Zakres przykładowych zakładek w raporcie:
Kraj/kategorie zagrożenia/kategorie produktów – pozwala na analizy zagrożeń w wybranej kategorii produktów z uwzględnieniem wybranych krajów pochodzenia.
Kraj/kategorie produktów/kategorie zagrożeń – pozwala na analizy kategorii produktów w wybranej kategorii zagrożenia z uwzględnieniem wybranych krajów pochodzenia.
Tabele dają możliwość ustawienia indywidulanie warunków wyszukiwania do poziomu konkretnych produktów niebezpiecznych lub zagrożeń z uwzględnieniem kraju pochodzenia, kategorii zagrożenia lub kategorii produktów, a kliknięcie w ilość w tabelach przełącza na listę syntetyczną wszystkich pasujących przypadków, zawierającą kluczowe informacje.
Poszczególne zakładki mają również przygotowane wykresy kołowe łatwe do wykorzystania np. w prezentacjach.
Przykładowa zakładka w raporcie – Kraj/zagrożenie/kategoria produktu - kategorie zagrożenia dla mięso i produkty mięsne (inne niż drób).
Po kliknięciu na wybraną pozycję otrzymujemy listę konkretnych produktów.
Każdy produkt ma informacje o numerze notyfikacji, co umożliwia znalezienie każdego przypadku bezpośrednio w systemie.
Coroczny przegląd systemów bezpieczeństwa żywności w obszarze analizy nowych zagrożeń, weryfikacji założeń kontrolnych surowców i produktów końcowych można z wykorzystaniem Raportu RASFF Strefy Managera FoodFakty przeprowadzić o wiele szybciej, ale również o wiele skuteczniej, bazując na dynamicznym formacie danych dostępnych już za rok 2022.
W uzupełnieniu do raportów RASFF, dostęp do Strefy Managera dostarcza comiesięcznego raportu o zmianach w prawie żywnościowym i opakowaniowym, przegląd trendów w zafałszowaniach i wiele innych wartościowych informacji i raportów. Koszt dostępu do narzędzi Strefy Managera jest jedynie ułamkiem ponoszonych kosztów na samodzielne poszukiwania danych, śledzenia zmian itp., tym samym przyczynia się do bardzo dużych oszczędności w organizacji.
(*) Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 28 stycznia 2002 r.
Kliknij tutaj, aby poznać szczegóły oferty Strefy Managera.
Wspólnie Budujemy Kulturę Bezpieczeństwa Żywności
Aby pobrać raport RASFF podsumowanie roku 2022 wersja PDF uzupełnij poniższy formularz:
Przeczytaj także
Nagranie webinarium eksperckiego "Syntezy Miesiąca oraz Warsztat Strefy Managera - marzec 2023"
W 2020 r. bezprecedensowa aktywność w systemie RASFF, polegającą na wymianie informacji na temat wykrycia tlenku etylenu, identyfikacji partii produktów, których to dotyczy, oraz śledzeniu ich dystrybucji.
Wymogi najważniejszych standardów jakości w tym BRC i IFS wymagają od producentów przeprowadzania analizy ryzyka wystąpienia zafałszowań produktów. Jednym z niezbędnych elementów do jej wykonania jest rzetelna informacja o występujących przypadkach zafałszowań produktów pojawiających się na rynku.