VideometerLab 4
Videometer - Obrazowanie spektralne
Szybkie, nieinwazyjne pomiary z wykorzystaniem obrazowania spektralnego powinny pomóc działom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym w opracowaniu modeli przewidywania jakości proszku mlecznego. Firma Videometer jest partnerem przemysłowym w finansowanym przez IFD projekcie AMUSE - Advanced Methodologies to Understand Dairy Powder Stability and Promote Exports.
Dlaczego badanie mleka i sera w proszku jest ważne?
Przemysł mleczarski odgrywa znaczącą rolę w globalnych łańcuchach dostaw żywności, a produkty mleczne są spożywane w różnych formach na całym świecie. Wartość globalnego rynku mleka w proszku szacuje się na 30 mld USD (Milk Powder Market Size, Share, Report and Trends 2022-2027, b.d.). Produkt ten jest pełen składników odżywczych i może być stosowany w recepturach prepartach dla niemowląt, suchych mieszankach, produktach piekarniczych i nie tylko.
Chociaż mleko w proszku lub ser mają dłuższy okres przydatności do spożycia i ich transport jest mniej problematyczny niż produktów świeżych, nie jest łatwo je eksportować. Podczas transportu na duże odległości proszek ulega zmianom koloru, smaku i konsystencji z powodu ciągłych zmian wilgotności i temperatury, co może negatywnie wpływać na jego jakość i stabilność.
Wirtualne mleko w proszku do kontroli jakości
Aby sprostać tym wyzwaniom, projekt AMUSE ma na celu opracowanie niezawodnych metod analizy mleka i sera w proszku oraz przewidywania ich jakości na podstawie danych, takich jak wilgotność względna i temperatura. W projekcie badawczym AMUSE biorą udział główni interesariusze ze środowiska akademickiego, producenci mleka i sera w proszku oraz z przemysłu - z Uniwersytetu w Kopenhadze, Uniwersytetu w Lotaryngii, Arla Foods, Lactosan i Videometer.
Technologia Videometer, która zostanie wykorzystana i dalej rozwijana w tych badaniach, została już przetestowana pod kątem analizy produktów mlecznych pod względem koloru, stabilności, synerezy i tekstury.
Wirtualne proszki powinny przewidywać poziomy degradacji okresu przydatności do spożycia produktu na podstawie dostępnych rzeczywistych danych, co zostanie osiągnięte przy użyciu najnowocześniejszej technologii, statystyk i szkolenia maszynowego. Mamy nadzieję, że ten innowacyjny projekt poprawi zrównoważony rozwój w kontekście transportu mleka w proszku i sera. Badanie to może poprawić wydajność i zrównoważony rozwój przemysłu mleczarskiego, a ostatecznie przyczynić się do globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.
Dowiedz się więcej o projekcie
Bibliografia
Milk Powder Market Size, Share, Report and Trends 2022-2027. (n.d.). IMARC Group.
Przeczytaj także
Nowoczesne technologie oceny jakości surowca do produkcji piwa jakim są ziarna jęczmienia opierają się na technice obrazowania spektralnego. Metody te zastępują proces tradycyjnej oceny manualnej uważanej za czasochłonną , mało wydajną i kosztowną…
Jedną z wielu branż mogących skorzystać na rozwoju technologii Obrazowania Spektralnego jest branża olejarska (upraw i przetwórstwa ziaren rzepaku). Zwiększenie efektywności procesów, zmniejszenie strat, czy automatyzacja to tylko niektóre z wielu korzyści płynących z wykorzystania tej technologii.
Krewetka północna to jeden z najpopularniejszych w handlu gatunków dzikich krewetek na świecie. Analizy FAO wskazują jednak, że globalne połowy tych owoców morza systematycznie spadają – z 446 909 ton w 2004 r. do zaledwie 260 488 ton...
Polecane produkty