Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Badania naukowe wskazują, że aktualny poziom produkcji żywności może być wystarczający, by wyżywić 10-miliardową populację świata w roku 2050. Pod warunkiem jednak, że do tego czasu znacznie więcej osób przejdzie na dietę roślinną i ograniczone zostanie marnotrawstwo produktów spożywczych.
Kalorie, białko, żelazo, cynk i witamina A
Za punkt odniesienia naukowcy z brytyjskiego Lancaster University przyjęli dane z roku 2013 dotyczące produkcji i marnotrawstwa żywności oraz średnie zalecane spożycie energii, białka, witaminy A, żelaza oraz cynku. Obecnie światowe rolnictwo wytwarza więcej kalorii, białka, żelaza i cynku niż wynosi globalne zapotrzebowanie. Zbyt mała jest natomiast podaż witaminy A, jednak według badaczy rozwiązaniem mogłoby być bardziej powszechne wzbogacanie produktów spożywczych bądź suplementacja.
Deficyt -40 kcal/osobę
Zakładając, że sposób żywienia w skali globalnej oraz stopień marnotrawienia żywności nie ulegną zmianom, ale równocześnie całkowicie wyeliminowane zostanie wykorzystywanie produktów rolnych w celach innych niż spożywcze, w 2050 roku można spodziewać się średniego deficytu podaży energii w wysokości -40 kcal/osobę.
Ograniczenie produkcji zwierzęcej?
Prognoza brytyjskich naukowców przedstawia się inaczej przy założeniu całkowitej rezygnacji z przeznaczania jadalnych surowców rolnych na paszę dla zwierząt. Takie rozwiązanie skutkowałoby ograniczeniem podaży mięsa, produktów mlecznych i ryb, pozwoliłoby jednak na wyżywienie globalnej populacji bez konieczności ograniczania marnotrawstwa żywności lub innych niż spożywcze zastosowań płodów rolnych. Z kolei całkowite wyeliminowanie marnotrawienia produktów żywnościowych oraz ograniczenie nadmiernego spożycia kalorii również wystarczyłoby do wykarmienia wszystkich ludzi na świecie w 2050 roku bez konieczności zwiększania poziomu produkcji żywności.
Najbardziej realistyczny scenariusz
Najbardziej realistyczny scenariusz przedstawiony przez badaczy opiera się natomiast na ograniczeniu marnotrawstwa, nadmiernego spożycia kalorii oraz wykorzystania jadalnych roślin na paszę dla zwierząt o połowę. Wówczas obecna wydajność światowego systemu żywnościowego również byłaby wystarczająca, by zapewnić wyżywienie globalnej populacji w 2050 roku, choć wymagałoby to zmniejszenia spożycia mięsa, mleka i ryb.
Co w przypadku braku zmian?
Naukowcy ostrzegają jednocześnie, że jeśli obecna tendencja coraz większego spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego nie zmieni się na korzyść produktów roślinnych, nie ograniczy się marnotrawienia żywności, a niespożywcze wykorzystanie surowców rolnych pozostanie nie zmienione, do zaspokojenia potrzeb świata w 2050 roku konieczne będzie zwiększenie produkcji żywności o 119%.
Źródła:
Przeczytaj także
W nowym raporcie Komisja Europejska podkreśla zalety rolnictwa ekologicznego w kontekście środowiska i gospodarki, wskazując jednocześnie, że na przestrzeni pięciu lat sprzedaż detaliczna żywności ekologicznej wzrosła w Unii Europejskiej blisko dwukrotnie.
W minionym roku ceny większości surowców spożywczych w Unii Europejskiej (UE) „znacząco” wzrosły – wstępne dane Eurostatu wskazują, że w porównaniu z rokiem poprzednim były one wyższe średnio o 24%.
„Redefinicja wartości” to najważniejszy z przyszłorocznych trendów w sektorze żywności i napojów. Według nowego raportu Innova Market Insights rosnące koszty życia w wielu krajach świata zmuszają konsumentów do zrewidowania dotychczasowych poglądów na temat tego, co jest dla nich najbardziej istotne – również w kontekście wyborów żywieniowych.