Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nowe badania sugerują, że prebiotyki mogą wpływać na skład mikrobioty jelitowej w sposób, który zmienia funkcjonowanie mózgu.
Błonnik z produktów roślinnych
Prebiotyki należą do błonnika pokarmowego i występują w szerokiej gamie produktów roślinnych, takich jak cebula, por, karczochy, pszenica, banany czy cykoria. Wspierają one funkcjonowanie jelit poprzez stymulacją wzrostu i aktywności korzystnych mikroorganizmów. Jak się okazuje, mogą one również poprawić komunikację między mikrobiotą przewodu pokarmowego a mózgiem.
Odpowiedź na wysokokaloryczne jedzenie
Badanie interwencyjne przeprowadzone przez naukowców z niemieckiego Uniwersytetu w Lipsku pokazuje, że spożywanie wysokich dawek prebiotyków skutkuje zmniejszeniem aktywności regionów mózgu związanych z nagrodą w odpowiedzi na bodziec w postaci wysokokalorycznego jedzenia. „Nasze wyniki wskazują na związek między zdrowiem jelit a funkcjonowaniem mózgu – w tym przypadku w kontekście wyborów żywieniowych”, mówi współautorka publikacji, dr Veronica Witte.
30 gramów przez 14 dni
W doświadczeniu wzięło udział 59 ochotników, którzy przez okres 14 dni spożywali 30 gramów inuliny – prebiotyku pochodzącego z cykorii – bądź placebo. Następnie uczestników poddawano badaniu rezonansem magnetycznym, w trakcie którego pokazywano im różne dania i pytano jak chętnie by je zjedli. W próbkach pobranych od osób badanych oznaczano też stężenie szeregu różnych metabolitów.
Zmiany w składzie mikrobioty
Jak się okazało, po interwencji w postaci spożywania prebiotyków u ochotników stwierdzono mniejszą aktywację obszarów mózgu związanych z nagrodą w odpowiedzi na bardziej kaloryczne potrawy. Równocześnie odnotowano u nich zmiany w składzie mikrobioty, co sugeruje, że bakterie jelitowe mogą mieć wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.
Prewencja otyłości?
„Potrzebne są kolejne badania, które pozwolą określić czy interwencje zmieniające skład mikrobioty można rozważać jako mniej inwazyjną metodę prewencji lub leczenia otyłości. Lepsze zrozumienie mechanizmów, które leżą u podstaw komunikacji między bakteriami w przewodzie pokarmowym, jelitami oraz mózgiem, może pomóc w opracowywaniu nowych strategii wspierania zdrowych nawyków żywieniowych u osób z grup wysokiego ryzyka”, podsumowuje dr Witte.
Źródła:
Przeczytaj także
29 lutego br. ukazał się nowy raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) dotyczący profilaktyki i leczenia otyłości w Polsce. Wyniki wskazują, że choroba ta niezmiennie stanowi w naszym kraju istotny problem – zarówno zdrowotny, jak i ekonomiczny.
W obszarze mikrobiologicznym, ukrytym przed zmysłami, rozwijają się fascynujące narracje fermentacyjne, gdzie bakterie, drożdże i enzymy są głównymi protagonistami wyznaczającymi niezwykle istotne trajektorie procesów biotechnologicznych.
Nowe badania wskazują, że kiełki brokułu i inne warzywa krzyżowe mogą łagodzić symptomy u pacjentów cierpiących na choroby zapalne jelit (IBD, ang. inflammatory bowel disease).