Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EFSA opublikowała opinię naukową na temat dobrostanu świń w gospodarstwie, pierwszą z kilku opinii na temat dobrostanu zwierząt, które zostaną wydane w nadchodzącym roku w kontekście strategii od pola do stołu. Zawiera ona szczegółowe sugestie dotyczące poprawy dobrostanu wszystkich kategorii świń hodowlanych utrzymywanych w najbardziej odpowiednich systemach chowu stosowanych w Unii Europejskiej.
Opinia opisuje łącznie 16 skutków dla dobrostanu różnych systemów hodowli, które eksperci EFSA uznali za bardzo istotne ze względu na ich dotkliwość, czas trwania i częstotliwość występowania. Obejmują one ograniczenie ruchu, grupy, stres związany z ciepłem lub zimnem oraz przedłużający się głód lub pragnienie. Znormalizowane sposoby oceny dobrostanu zwierząt na podstawie reakcji zwierząt (ABM) i zagrożenia prowadzące do konsekwencji dla dobrostanu są również opisane w opinii dla każdej konsekwencji dla dobrostanu.
Opinia zawiera środki, które należy wprowadzić w celu zapobiegania zagrożeniom lub ich korygowania oraz łagodzenia bardzo istotnych skutków dla dobrostanu. Eksperci EFSA formułują szereg szczegółowych zaleceń, w tym sugestie dotyczące kryteriów ilościowych lub jakościowych potrzebnych do udzielenia odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące dobrostanu świń hodowlanych, które pojawiły się w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End the cage age” (Koniec ery klatek). Wśród innych tematów poruszanych w zaleceniach związanych z obgryzaniem ogonów są: ilość dostępnego miejsca, materiały wzbogacające, odstawianie od piersi i praktyka okaleczeń. Eksperci EFSA sugerują również, które ABM można zbierać w rzeźniach w celu monitorowania poziomu dobrostanu na fermach świń.
Ocena jest zgodna z wytycznymi metodologicznymi, które mają być stosowane w ocenie ryzyka w zakresie dobrostanu zwierząt, w tym zwierząt gospodarskich i transportu zwierząt. Opiera się na dowodach naukowych i ekspertyzach.
Jest to pierwsza z serii opinii naukowych na temat dobrostanu zwierząt hodowlanych, na wniosek Komisji Europejskiej jako kluczowego elementu jej strategii od pola do stołu. Stanowi podstawę naukową do poparcia wniosku ustawodawczego Komisji Europejskiej, zaplanowanego na drugą połowę 2023 r., w ramach przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt.
Wydarzenie publiczne na temat dobrostanu zwierząt
26 września EFSA organizuje publiczne wydarzenie, podczas którego zostaną zaprezentowane wyniki opinii naukowej na temat dobrostanu świń hodowlanych oraz nadchodzące prace nad transportem zwierząt, w tym sesja pytań i odpowiedzi. Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.
Pełna treść opinii naukowej: Dobrostan świń w gospodarstwie
Przeczytaj także
Nowe badania sugerują, że koronawirus, który spowodował tak wiele szkód i zakłóceń na świecie w ciągu ostatnich dwóch lat, może przetrwać na żywności przechowywanej w lodówce lub zamrażarce. Niezbędne jest rygorystyczne przestrzeganie warunków sanitarnych i higieny żywności w całym łańcuchu.
2 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów o pomocy finansowej dla producentów świń. Wnioski do 15 lipca br.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował badanie, które miało na celu określenie częstości występowania Salmonella spp. w tuszach świń.