Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EFSA rozpoczęła dużą kampanię mającą na celu podniesienie świadomości i pomoc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w południowo-wschodniej Europie.
Afrykański pomór świń (ASF) to choroba atakująca świnie domowe i dzikie. Chociaż ASF jest nieszkodliwy dla ludzi, może być śmiertelny dla świń i ma poważne konsekwencje społeczno-gospodarcze dla dotkniętych tą chorobą krajów. W ostatnich latach rozprzestrzenił się w całej Europie.
Ponieważ obecnie nie ma lekarstwa ani szczepionki, ważne jest, aby zapobiegać epidemiom poprzez podejmowanie odpowiednich działań jako: obywatel, turysta, rolnik lub myśliwy.
W strefach epidemii masowy ubój świń hodowlanych i dzików jest obecnie jedynym skutecznym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby na sąsiednie regiony i kraje. Wczesne wykrywanie, zapobieganie i zgłaszanie przypadków mają zatem kluczowe znaczenie, jeśli ta epidemia ma być kontrolowana.
#StopASF
Strona internetowa kampanii #StopASF zawiera materiały, które zapewniają ogólną wiedzę na temat afrykańskiego pomoru świń i jego objawów u zakażonych świń. Zasoby zawierają informacje o tym, co zrobić, jeśli natrafisz na podejrzewany przypadek ASF, jakie środki należy podjąć i z kim się skontaktować, jeśli jesteś rolnikiem, myśliwym lub weterynarzem.
Więcej informacji o ASF: https://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/african-swine-fever
Przeczytaj także
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o uznaniu przez Singapur regionalizacji ASF w Polsce oraz uzgodnienie wzoru świadectwa zdrowia dla wieprzowiny. Ponadto właściwe służby Królestwa Arabii Saudyjskiej poinformowały o zniesieniu zakazu eksportu z Polski mięsa drobiowego, produktów z mięsa drobiowego oraz jaj i ich przetworów na rynek saudyjski.
Aktualna sytuacja epizootyczna związana z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) w województwie lubelskim była tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.
ASF w Chinach nadal główną przyczyna utrzymywania się wysokich cen skupu trzody chlewnej.