Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Z badania EKOBarometr, zrealizowanego w czerwcu 2023, wynika, że ekologia staje się coraz bardziej istotna w publicznym dyskursie. Z badania dowiadujemy się, że zmalał udział Eko Krytyków (jest ich zaledwie 10%).
Eko Krytycy wątpią, aby obecny stan środowiska stanowił realny problem, uważając że jest to sztucznie rozdmuchany temat. Ich najniższy odsetek w historii pomiarów może oznaczać zmniejszenie poziomu sceptycyzmu wobec ekologii i większą otwartość na proekologiczne działania. Te optymistyczne dane są szczególnie ważne w dobie kryzysu klimatycznego – pokazują, że Polki i Polacy interesują się ekologią. Jednak istotne jest, aby wiedzę czerpali z rzetelnych źródeł, takich jak organizowane przez Polską Izbę Żywności Ekologicznej Polskie Forum Żywności Ekologicznej, które odbędzie się 5-7 października 2023 roku.
Badanie EKOBarometr, w którym partnerem była Polska Izba Żywności Ekologicznej, nie jest jednak do końca optymistyczne. Na uwagę zasługuje alarmujący wzrost liczby Eko Zagubionych, którzy aktualnie stanowią najliczniejszy segment w polskim społeczeństwie (32%). Eko Zagubieni to osoby, które nie wykazują negatywnego podejścia do ekologii, lecz w większości przejawiają bierność w swoich działaniach i postawach. Wzrost grupy Eko Zagubionych, podkreśla konieczność kontynuacji edukacji ekologicznej.
Polskie Forum Żywności Ekologicznej 5-7 października
Wychodząc naprzeciw temu problemowi oraz wielu innym, Polska Izba Żywności Ekologicznej organizuje Polskie Forum Żywności Ekologicznej. Celem Forum jest poszerzenie wiedzy na temat systemu produkcji żywności ekologicznej
w UE oraz podniesienie świadomości istnienia znaku Euroliścia.
Tegoroczne Forum Żywności Ekologicznej będzie podzielone na cztery obszary tematyczne: Tworzymy rynek eko, Trendy eko, Walory żywności ekologicznej oraz Zrównoważony rozwój. Forum potrwa trzy dni, podczas których blisko czterdziestu ekspertów podzieli się swoją wiedzą. Polskie Forum Żywności Ekologicznej jest jedyną taką okazją w Polsce do poznania i rozpoczęcia swojej drogi z produktami ekologicznymi, spotkania decydentów z branży bio oraz zapoznania się z najnowszymi trendami ekologicznymi.
Polska Izba Żywności Ekologicznej (PIŻE) jest partnerem strategicznym Targów BIOEXPO w Ptak Warsaw Expo, podczas których odbędzie się Forum Żywności Ekologicznej. Na stoisku PIŻE odbywać się będą pokazy kulinarne prowadzone przez Sylwię Majcher - edukatorkę ekologiczną, dziennikarką, kucharką, prowadząca warsztaty i szkolenia w duchu zero waste. Nie zabraknie również konsultacji z ekspertami na temat konwersji, opakowań bio, marketingu i promocji. Wiedzy zaczerpnąć można będzie również na temat eksportu oraz przepisów prawa.
Polska Izba Żywności Ekologicznej jest to organizacja sektorowa, która zrzesza rolników, producentów, przetwórców i sprzedawców branży certyfikowanej żywności ekologicznej. Jej misją jest propagowanie zrównoważonego stylu życia
i szeroka edukacja społeczeństwa na temat walorów zdrowotnych produktów ekologicznych oraz sposobu uprawy, hodowli i przetwórstwa biożywności. Więcej informacji o PIŻE na stronie www.jemyeko.com
Jak wziąć udział w Polskim Forum Żywności Ekologicznej?
Jak co roku Polskie Forum Żywności Ekologicznej odbędzie się podczas Targów BIOEXPO w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie 5-7 października 2023 roku. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się na targi: https://bioexpo.pl/rejestracja-b2b/ oraz wypełnić formularz na stronie https://bit.ly/zgłoszeniedoForum
Ilość miejsc jest ograniczona, więc należy jak najszybciej zarejestrować się.
Program Forum jest dostępny na https://jemyeko.com/polskie-forum-zywnosci-ekologicznej-2023/
Udział jest bezpłatny.
Polskie Forum Żywności Ekologicznej w 2023 roku odbywa się w ramach projektu „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia”. Dofinansowane przez Unię Europejską.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub KOWR. Unia Europejska ani organ przyznający dotację nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Przeczytaj także
To był ważny rok dla roślinnej branży spożywczej. W marcu odbył się pierwszy Kongres Mięsny & Roślinne Alternatywy, który był istotnym krokiem ku wyrównaniu szans roślinnych producentów na rynku. Na jego kształt ogromny wpływ mają również sieci handlowe, a te znacząco zwiększyły ofertę roślinnych zamienników. Z badań Mintel wynika, że Europa zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o produkcję innowacyjnych zamienników mięsa. To jednak nie oznacza, że sektor roślinny może spocząć na laurach.
Polki i Polacy nadal dają się nabierać na greenwashing. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Żywności Ekologicznej „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia”, aż połowa badanych nie rozróżnia pojęć „zdrowa żywność” i „żywność ekologiczna”.
Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, doceniła podmioty, które w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC w naszym kraju.