Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według wyników badań przeprowadzonych przez Duński Narodowy Zakład Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) duńscy konsumenci poprzez spożywanie dużych ilości wołowiny są bardziej narażeni na β-laktamazy o rozszerzonym spektrum działania (ESBL ang. Extended-Spectrum Beta-Lactamase), wpływające na produkcję bakterii (np. E. coli).
ESBL jest enzymem produkowanym przez bakterie. Rozkłada on antybiotyki zawierające pierścień
β-laktamowy – antybiotyki β-laktamowe (np. penicylinę i cefalosporyny). Bakteriami zdolnymi do produkcji enzymu są występujące w układzie pokarmowym Klebsiella i E. coli. Zdolność produkcji ESBL nie wpływa na wzrost właściwości patogennych bakterii.
Duński Narodowy Zakład Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) oszacował w jakim stopniu spożywanie różnych gatunków mięsa wpływa na narażenie na możliwość zakażenia bakteriami produkującymi ESBL. Według przeprowadzonych badań wołowina odpowiada za 78% wszystkich zakażeń spowodowanych spożyciem mięsa, głównie ze względu na spożycie takich produktów jak tatar wołowy. Co ciekawe bakterie produkujące ESBL najczęściej wykrywane były w surowym mięsie kurczaka, jednak surowiec ten najczęściej poddawany jest obróbce termicznej przed spożyciem w wyniku czego spowodował jedynie 18% zakażeń.
RIVM zwraca uwagę na możliwość zakażenia krzyżowego bakteriami produkującymi ESBL np. poprzez krojenie warzyw i surowego mięsa na tej samej desce lub tym samym nożem.
Ryzyko dla zdrowia?
RIVM wykorzystując dane zebrane przez Dutch National Food Consumption Survey w latach 2005-2012 oświadczyło, że nie ma dowodów na to, że konsumenci spożywający mięso są nosicielami bakterii produkujących ESBL częściej niż osoby, które mięsa nie spożywają. Wyniki pokazują, że 5% populacji Danii jest nosicielami bakterii ESBL.
Innymi drogami zakażenia bakteriami ESBL mogą być kontakty ze zwierzętami lub ludźmi, zakażenie poprzez surowe warzywa lub owoce lub bezpośrednio ze środowiska.
Badania obejmowały przegląd literatury, żadne nowe testy laboratoryjne nie zostały przeprowadzone. RIVM zaleca śledzenie badań mających na celu ocenę zakażenia spowodowanego przez bakterie wytwarzające ESBL oraz udział żywności jako czynnika zakaźnego w porównaniu z innymi drogami zakażeń.
Źródła:
http://www.foodqualitynews.com/R-D/ESBL-producing-bacteria-found-most-often-on-raw-chicken-meat?
Przeczytaj także
W obliczu presji ze strony ekologów i przedstawicieli konsumentów, duże amerykańskie przedsiębiorstwa oraz sieci restauracji zmierzają do ograniczenia wykorzystania antybiotyków w hodowli zwierząt przeznaczonych na mięso.
Urząd Zdrowia Kanady opracował nowe regulacje po przeprowadzeniu gruntownego przeglądu i udowodnieniu, że naświetlanie jest bezpieczną i skuteczna metodą redukcji patogenów w mielonej wołowinie.