Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W kwietniu 2022 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA opublikowała projekt wytycznych dla branży sokowniczej dotyczących poziomów ołowiu w sokach. Obecny maksymalny poziom ołowiu w sokach owocowych wynosi 50 ppb, jak opisano w CODEX oraz w Guidance for Industry: Juice HACCP Guidance.
Działanie to ma na celu zmniejszenie potencjalnych negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z narażenia na ołów w diecie i wspiera plan działania agencji Closer to Zero, który określa oparte na nauce podejście FDA do zmniejszania narażenia na toksyczne pierwiastki w żywności.
10 ppb dla soku jabłkowego oraz 20 ppb dla innych rodzajów soków
FDA jest zobowiązana do zmniejszenia zawartości ołowiu w żywności w takim stopniu, w jakim jest to możliwe. Plan działania FDA Closer to Zero jest opartym na nauce, iteracyjnym podejściem do zmniejszania zawartości toksycznych elementów (takich jak ołów) w żywności, w tym poprzez ustalenie ich dopuszczalnych poziomów. Niniejsze wytyczne zawierają informacje dla przemysłu na temat poziomów podejmowania działań dla ołowiu w sokach.
Biorąc pod uwagę wniosek JECFA (Komitet Ekspertów ds. Dodatków do Żywności Wspólnej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)/Food and Agriculture (FAO)), że nie zidentyfikowano bezpiecznego poziomu narażenia na ołów z żywności oraz przegląd danych z USA w celu określenia możliwości osiągnięcia niższego poziomu ołowiu w sokach oraz biorąc pod uwagę Tymczasowy Poziom Referencyjny (IRL) wynoszący 3 µg/dzień dietetycznego ołowiu dla dzieci, FDA ustala nowy poziom dla ołowiu jako 10 ppb dla soku jabłkowego (ready-to-drink) oraz 20 ppb dla innych rodzajów soków, w tym mieszanek soków zawierających sok jabłkowy.
Do 28 czerwca 2022 r. można przesyłać uwagi dot. tego projektu zmian. A gdy projekt wytycznych zostanie sfinalizowany, poziomy te zostaną także zaktualizowane w Guidance for Industry: Juice HACCP Guidance.
Treść projektu zmian dostępna tutaj: https://www.fda.gov/media/157949/download
Przeczytaj także
Od 27 kwietnia 2022 r. Białoruś umożliwiła wwóz m.in. z Polski wybranych owoców i warzyw, które dotychczas były objęte białoruskim embargiem obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.
zakłady przetwórcze zainteresowane zakupem jabłek w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek” mogą zgłosić swój udział do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Producenci jabłek będą mogli składać wnioski o pomoc do 30 czerwca br.
Inżynierowie z MIT opracowali stosunkowo tanią i energooszczędną metodę oczyszczania wody zanieczyszczonej metalami ciężkimi.