Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Eksport produktów mleczarskich z Polski o 44% wyższy niż przed rokiem
Według najnowszego raportu USDA w drugiej połowie 2022 r. podaż mleka u największych eksporterów prawdopodobnie będzie nadal napięta, ponieważ gorące, suche warunki w Unii Europejskiej zwiększają dyskomfort krów i wpływają na ich wydajność. Ponadto zmniejszająca się rentowność produkcji mleka w Argentynie spowoduje, że wzrost produkcji będzie ograniczony. USDA oczekuje się, że mniejsze dostawy w UE i Argentynie z nawiązką zrównoważy poprawiająca się produkcja w pozostałych regionach. W Nowej Zelandii wilgotność gleby w ostatnich miesiącach znacznie się poprawiła, a prognozy na wrzesień sugerują, że opady deszczu nadal będą w normie lub powyżej normy, co powinno przyczynić się do poprawy wydajności krów w kolejnych miesiącach. Dodatkowo, cena mleka płacona przez Fonterra nadal jest wysoka. Podobnie w Australii, oczekuje się, że korzystne warunki i wysokie ceny poprawią produkcję w kolejnych miesiącach. W przypadku Stanów Zjednoczonych oczekuje się, że stabilne pogłowie krów i wzrastająca wydajność, pozwolą w II połowie 2022 r. osiągnąć produkcję na poziomie wyższym niż przed rokiem. W całym 2022 r. eksperci USDA oczekują, że produkcja mleka u największych eksporterów zmniejszy się w skali roku o 1%.
Danone podniósł prognozy przychodów po dobrym II kwartale 2022 r.
W opublikowanym półrocznym raporcie Danone podniósł prognozy wzrostu przychodów w 2022 r. po tym, jak odnotował 7,7% wzrost (r/r w porównywalnym ujęciu) sprzedaży w drugim kwartale. Ceny sprzedaży produktów wzrosły o 6,1% a wolumen o 1,3%. Sprzedaż w II kwartale wzrosła przede wszystkim dzięki silnemu popytowi na żywność dla dzieci i wodę butelkowaną, mimo podwyżek cen. Danone, który jest największym na świecie producentem jogurtów, oczekuje że w całym 2022 r. wzrostu sprzedaży wyniesie 5-6% (w porównywalnym ujęciu), w porównaniu do wcześniejszej prognozy 3-5%. Marża operacyjna w pierwszym półroczu spadła do 12,1% z 13,1% w pierwszej połowie 2021 r. z powodu wyższej inflacji kosztów produkcji. Firma oczekuje, że całoroczna powtarzalna marża operacyjna wyniesie powyżej 12%, w porównaniu z 13,7% w 2021 roku.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
W Pompejach będzie uprawiana winorośl metodami sprzed 2 tysięcy lat.
Izrael zatwierdził nowe prawo dotyczące dobrostanu zwierząt, w którym zakłada się odejście od chowu klatkowego do 2038 roku.
Ceny mleka i przetworów mlecznych wg MRiRW. Nowozelandzki indeks GDT na najwyższym poziomie od lutego 2014 r.