Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nowozelandzki indeks GDT na najwyższym poziomie od lutego 2014 r.
Wartość indeksu cen produktów mleczarskich nowozelandzkiej aukcji Global Dairy Trade 1.02.2022 r. wzrosła o 4,1%, wobec poprzedniego notowania (18.01.2022 r.) i osiągnęła najwyższy poziom od lutego 2014 r. W okresie miesiąca ceny produktów mleczarskich na nowozelandzkiej giełdzie wzrosły o 9%. Ceny pełnego mleka w proszku, który jest głównym komponentem indeksu wzrosły o 5,6% (wobec poprzedniego notowania), a ceny masła wzrosły o 3,3% osiągając 3-letnie maksima. Wzrost notowań to przede wszystkim konsekwencja ograniczonej produkcji mleka w Nowej Zelandii (w styczniu największa nowozelandzka mleczarnia Fonterra obniżyła prognozę wolumenu skupionego mleka w sezonie 2021/22 o 1,6%) przy utrzymującym się popycie na produkty mleczarskie na rynkach światowych.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Pomimo wysokich cen skupu mleka, rolnicy są bardzo ostrożni w zwiększaniu produkcji mleka. Barierą są koszty produkcji i dotyczy to nie tylko Europy, ale również innych regionów świata, istotnych pod względem dostaw produktów mlecznych na rynek światowy. Stabilna podaż surowca, przy wysokim popycie, wspiera ceny produktów mlecznych oraz surowca.
Firma Qualitru oferuje system do aseptycznego pobierania próbek w przemyśle mleczarskim. Dowiedz się więcej jak za darmo przetestować ten system w Twoim zakładzie.
Na podstawie danych za pierwsze siedem miesięcy 2021 roku można powiedzieć, że sytuacja na krajowym i światowym rynku mleka jest dobra. Rośnie produkcja mleka w Nowej Zelandii i USA. Unia Europejska, największy światowy eksporter produktów mleczarskich, odnotowuje wzrost eksportu i popytu, a ceny na unijnym rynku są wyższe niż przed rokiem. Wysoki popyt na produkty mleczarskie utrzymuje się także w Chinach, które są największym importerem produktów mleczarskich na świecie. Jak sytuacja na międzynarodowym rynku mleczarskim przekłada się na polskie mleczarnie tłumaczy Paweł Wyrzykowski, Analityk Sektora Food&Agri BNP Paribas Bank Polska S.A.