Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Znakowanie w modelu Front-of-Pack przypomina system traffic light labeling, jednakże w odróżnieniu od Nutri-Score, który kolorem zielonem informuje o pozytywnej ocenie danego składnika, FoP sygnalizuje jedynie wysokie stężenie niektórych wartości odżywczych przy pomocy grafiki w kolorze czerwonym umieszczanej na froncie opakowania. W Izraelu system ten ma charakter obowiązkowy od 1 stycznia 2020 r. w odniesieniu do cukru, soli i tłuszczów nasyconych.
W początkowym brzmieniu przepisy zakładały następujące poziomy wartości na 100 g produktu, po przekroczeniu których producenci są zobowiązani umieszczać czerwoną grafikę na froncie opakowania:
W przypadku produktów płynnych, poziom cukru, soli i tłuszczów obliczany jest w odniesieniu do 100 ml i wynosi następująco:
Jednakże od 1 stycznia 2021 r. wymogi w tym zakresie zostaną obniżone do następujących wartości:
A w przypadku produktów płynnych:
Czerwona grafika zawierająca odpowiedni symbol musi zostać umieszczona na froncie opakowania w widocznym miejscu, a kolor powinien mieć intensywny odcień. Obowiązek ten nie dotyczy produktów pakowanych w opakowania zbiorcze oraz takich, których powierzchnia frontu opakowania jest mniejsza niż 25 cm kwadratowych.
Źródła:
Przeczytaj także
Pierwsze produkty marki własnej Carrefour z oznaczeniem Nutri-Score pojawiły się już na półkach sklepów Carrefour. Sieć rozpoczęła wdrażanie produktów z dobrowolnym systemem znakowania wartością odżywczą do sprzedaży. Nutri-Score ma budować większą świadomość żywieniową społeczeństwa i pomagać w wyborze wartościowych pod względem odżywczym produktów.
Firma Danone zdecydowała się na wdrożenie systemu znakowania przy pomocy tzw. modelu sygnalizacji świetlnej, który poszczególnym wartościom odżywczym produktu przypisuje odpowiednie kolory
Producenci żywności coraz częściej decydują się na powielenie informacji z etykiety na froncie opakowania. Szczególnie interesującą formą prezentowania walorów odżywczych produktu jest tzw. „model sygnalizacji świetlnej”, w którym określone wartości powiązane są odpowiednimi kolorami.