Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Opakowania żywności i kosmetyki
Jedzenie w restauracjach i sieciach „fast food” może zwiększać ekspozycję na potencjalnie szkodliwe związki zaburzające gospodarkę hormonalną, które stosuje się do polepszania elastyczności i trwałości plastikowych opakowań. Naukowcy na przestrzeni ostatnich lat badają wpływ ftalanów na organizm – substancje te powiązane są z występowaniem schorzeń takich, jak astma, rak piersi, cukrzyca typu II i zaburzenia płodności. Ftalany wykorzystywane są nie tylko przez przemysł opakowaniowy, można je bowiem znaleźć również w mydłach i szamponach, a stosowanie niektórych form tych związków zostało już zakazane w przypadku produktów dla dzieci w USA. Ftalany są wszędzie, a ich potencjalny szkodliwy wpływ na zdrowie jest niepokojący.
Burgery i kanapki z „fast foodów”
W badaniu amerykańskich naukowców stwierdzono, że niektóre rodzaje żywności, w tym burgery i kanapki, mają związek z podwyższonym poziomem ftalanów, jednak tylko wówczas, gdy produkty te były kupowane w lokalu typu „fast food”, restauracji bądź kawiarni. Korelacja była szczególnie wyraźna w przypadku młodzieży. Nastolatki często korzystające z „fast foodów” podczas spotkań ze znajomymi miały o 55% wyższy poziom szkodliwych substancji niż ich rówieśnicy jedzący w domu. Jak mówi dr Ami Zota z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona, „badanie to wskazuje, że posiłki przygotowywane w domu zawierają prawdopodobnie mniejsze ilości ftalanów. Uzyskane przez nas wyniki wskazują, że jedzenie poza domem może być istotnym i niedocenianym wcześniej czynnikiem zwiększającym ekspozycję na te związki.”
Zaburzenia gospodarki hormonalnej
Naukowcy przeanalizowali dane z amerykańskich badań NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) zebranych między rokiem 2005 a 2014. Łącznie 10 253 osoby zostały poproszone o określenie rodzaju i miejsca spożywania posiłków w czasie 24 godzin poprzedzających ankietę – 61% grupy badanej zadeklarowało w tym okresie jedzenie poza domem. W moczu każdego z uczestników oznaczono poziom biomarkerów ftalanów. Jak podkreśla główna autorka opracowania, dr Julia Varshavsky z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, „kobiety w ciąży, dzieci oraz nastolatki należą do osób najbardziej wrażliwych na toksyczne działanie związków zaburzających gospodarkę hormonalną, dlatego ważne jest, by szukać sposobów obniżania ekspozycji na te substancje. Kolejne badania powinny być ukierunkowane na znalezienie efektywnych metod usuwania ftalanów z żywności”.
Źródło:
Przeczytaj także
Dostarczają energii, pobudzają do działania, są źródłem przyjemności – nic dziwnego, że lubimy przekąski. Według sondażu zrealizowanego przez Ipsos Polska „Food Trends/Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków”, aż 2/3 Polaków...
Nowa, opracowana w Danii metoda służaca do wykrywania szkodliwych substancji chemicznych w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (ang. food contact materials – FCMs) wyprodukowanych z papieru oraz kartonu...