Rejestracja do katalogu firm

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Kanada nakłada cła na żywność z USA

Kategoria: Biznes Fakty

12,5 miliarda dolarów

Kanada wprowadziła cła na dużą liczbę towarów importowanych z USA, w tym wiele produktów spożywczych. Jest to reakcja na decyzję Donalda Trumpa o opodatkowaniu kanadyjskiej stali i aluminium. Cła dotyczą produktów o łącznej wartości eksportowej 12,5 miliarda dolarów i są wycelowane w kieszenie amerykańskich przedsiębiorców, stanowiąc odpowiedź na politykę zagraniczną Trumpa, prowadzoną pod hasłem „Ameryka przede wszystkim”. Kanadyjskie regulacje weszły w życie 1 lipca – data ta jest nieprzypadkowa, wypada bowiem wówczas święto Dnia Kanady.

10% cło na produkty spożywcze

Oprócz odwetowego 25% cła na sprowadzaną z USA stal i aluminium, Kanada nałożyła 10% opłatę na wiele innych amerykańskich produktów, w tym toffi, syrop klonowy, dżem truskawkowy, czekoladę i inne słodycze, niektóre gotowe posiłki oraz zupy. Na liście znajduje się również ketchup, co interpretowane jest jako symboliczny krok. Premier Kanady, Justin Trudeau, wygłosił swoje przemówienie z okazji Dnia Kanady pod siedzibą wiodącego kanadyjskiego przetwórcy pomidorów, Highbury Canco, w Leamington w Ontario, gdzie wytwarzany jest koncentrat pomidorowy używany do produkcji popularnego ketchupu French’s.

Symboliczny ketchup

Firma French’s, będąca własnością McCormick&Company, podkreśliła, że produkowany przez nią i sprzedawany lokalnie ketchup wytwarzany jest z kanadyjskich pomidorów, co wielu uznało za aluzję pod adresem konkurencyjnego koncernu Kraft Heinz. Amerykańskie przedsiębiorstwo, do 2015 funkcjonujące jako H. J. Heinz, 4 lata temu zamknęło w Leamington swój kanadyjski zakład produkcyjny, co poskutkowało utratą pracy przez 750 osób. W swoim przemówieniu Trudeau dodał otuchy Kanadyjczykom w obliczu trwającego konfliktu handlowego z południowym sąsiadem: „możemy na siebie liczyć, zarówno w obliczu trudności, jak i w czasach dobrobytu. Wspieramy się nawzajem w całym kraju, od wybrzeża do wybrzeża.”

Źródło:

https://www.just-food.com/news/food-products-at-heart-of-canadas-retaliatory-tariffs_id139557.aspx

Autor: Wojciech Grodzicki

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn