Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W lipcu tego roku Health Canada opublikowała w TheCompendium of Analytical Methods, Volume 1, Part 6 procedurę dotyczącą wprowadzanie oraz zarządzania metodami badań mikrobiologicznych żywności w formie szczegółowego opracowania.
Od redakcji: Na rynkach Ameryki Północnej badania ukierunkowane na środowisko produkcji (szczególnie wymazy w kierunku bakterii patogennych) w dużo większym stopniu są podstawą spełnienia wymogów systemów bezpieczeństwa żywności niż w UE. Mogą to potwierdzić wszyscy polscy producenci już eksportujący na te rynki i mający okazję być poddanym np. inspekcji służb USDA. Również w UE można zaobserwować rosnące znaczenie monitoringu środowiska produkcyjnego w korelacji do badań gotowych produktów. Zapraszamy do zapoznania się z 1 częścią przewodnika:
Procedura rozwoju i zarządzania metodami analiz mikrobiologicznych w żywności. Przewodnik prawidłowej walidacji względnej metod jakościowych badań mikrobiologicznych stosowanych przy wymazach środowiskowych z powierzchni produkcyjnych w przemyśle spożywczym w kierunku badań organizmów patogennych.
1. Cel dokumentu:
Dokument ten ma zastosowanie do względnej walidacji pośrednich, jakościowych metod badań mikrobiologicznych dotyczących oceny próbek środowiskowych powierzchni produkcyjnych żywności pod względem obecności mikroorganizmów patogennych.
2. Zastosowanie:
Powierzchnia środowisk produkcyjnych, zestawy do pobierania i transportu próbek (narzędzia do pobierania próbek, wymazówka, próbka lub gąbka ) oraz użyty środek zwilżający mogą wpływać na wydajność metody mikrobiologicznej. W związku z tym, metody oznaczania próbek powierzchni środowiska są uważane za badania systemu, który obejmuje rodzaj środowiska powierzchni, zestaw do pobierania wymazu i środek zwilżający. Zestaw do pobierania wymazu oraz środek zwilżający są oceniane i zatwierdzone przez MMC(Microbiology Methods Committee), a także umieszczone w wykazie zastosowanych metod.
Tabela 1. Przykład zastosowania metody
*Różne kombinacje zestawów do pobierania wymazów oraz czynników zwilżających mogą być wykorzystane w celu potwierdzenia próbek środowiska powierzchni
3. Definicje i Terminologia:
3.1 Powierzchnie Środowiskowe
Próbki środowiskowe z powierzchni są pobierane za pomocą wymazów z powierzchni posiadających i nieposiadających kontakt z żywnością. Środowisko powierzchni powinno być zatwierdzone do kontaktu z żywnością i sklasyfikowane następująco:
Należy wspomnieć, że inne typy próbek jak woda procesowa, do mycia i czyszczenia nie są postrzegane w kategorii środowiska powierzchni , ale jako środki mające kontakt z żywnością i są traktowane w zbliżony sposób (np. woda do płukania)
3.2 Powierzchnie Mające Kontakt z Żywnością ( Food Contact Surface-FCS)
Powierzchnią mającą kontakt z żywnością jest każda powierzchnia lub rzecz mająca kontakt z żywnością w czasie produkcji.
3.3 Organizmy Zakłócające
Organizmami zakłócającymi są organizmy przypadkowe, które mogą zakłócać wykrycie lub wyizolowanie organizmów docelowych. Przykładowo , zakłócenie może być spowodowane przez niezamierzone organizmy wypierające organizmy docelowe w systemie wzbogaconym lub zachowujące się w podobny sposób, co uniemożliwia ich rozróżnienie w czasie izolacji organizmów docelowych.
3.4 Powierzchnie Niemające Kontaktu z Żywnością (Non-Food Contact Surface – NFCS
Powierzchnią niemającą kontaktu z żywnością jest każda powierzchnia lub rzecz, która nie kontaktuje się z żywnością.
3.5 Podłoże wzbogacone
Sterylny roztwór zawierający jedną lub więcej substancji organicznych, która jest dodawana do sterylnej powierzchni w celu imitowania warunków środowiskowych powierzchni wykorzystywanych w produkcji żywności. Wzbogacone podłoże mogłoby zawierać beztłuszczowe mleko w proszku i albuminy surowicy bydlęcej. Należy zwrócić uwagę, że sam system buforowy nie jest postrzegany jako reprezentatywny dla środowiska produkcyjnego , dlatego też jest nieakceptowalny.
Dodatkowe definicje związane ze sprawdzeniem i próbkami środowisk mogą być znalezione w Procedurze Rozwoju i Zarządzania Metodami Analizy w Żywności( Procedure for the Development and Management of Food Microbiological Methods, Part 1 and MFLP-41).
Z kolejnej części opracowania dowiedzą się Państwo między innymi na czym polega opracowanie metod porównawczych, w jaki sposób opisać środowisko powierzchni oraz zestawy do pobierania próbek, jaka jest liczba wymaganych próbek, w jaki sposób selekcjonowac szczepy, wyborze tła (organizmy zakłócające), jak liczyć próbki po suszeniu oraz informacji na temat procedur wzbogacania, pobierania próbek, oraz potwierdzania.
Czytaj dalej: Wymogi CETA dla eksporterów żywności - Wymazy w kierunku patogenów z obszaru produkcji (2)
Przeczytaj także
W lipcu tego roku Health Canada opublikowała w TheCompendium of Analytical Methods, Volume 1, Part 6 - procedurę dotyczącą wprowadzania oraz zarządzania metodami badań mikrobiologicznych żywności w formie szczegółowego...
W lipcu tego roku Health Canada opublikowała w TheCompendium of Analytical Methods, Volume 1, Part 6 procedurę dotyczącą wprowadzanie oraz zarządzania metodami badań mikrobiologicznych żywności w formie szczegółowego...
W lipcu tego roku Health Canada opublikowała w The Compendium of Analytical Methods, Volume 1, Part 6 procedurę dotyczącą wprowadzanie oraz zarządzania metodami badań mikrobiologicznych żywności w formie szczegółowego opracowania...