Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska zezwoliła w dn. 26 stycznia br. na stosowanie genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy i odnowiła zezwolenie na dwie odmiany genetycznie zmodyfikowanego rzepaku oleistego jako żywność i z wykorzystaniem na paszę dla zwierząt.
Zezwolenia te są zgodne z kompleksowymi i rygorystycznymi procedurami UE dotyczącymi bezpieczeństwa żywności, które zapewniają wysoki poziom ochrony zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Opierają się one na pozytywnej ocenie naukowej Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), z której wynika, że rośliny te są tak samo bezpieczne, jak ich konwencjonalne odpowiedniki. Komisja miała prawny obowiązek podjęcia decyzji w sprawie tych upraw, ponieważ państwa członkowskie nie osiągnęły większości kwalifikowanej (za lub przeciw zatwierdzeniu) w Stałym Komitecie i późniejszym Komitecie Odwoławczym.
Decyzja KE zezwala jedynie na import
Decyzje Komisji nie zezwalają na uprawę tych roślin w UE, a jedynie na ich import do UE z krajów trzecich wyłącznie w celu wykorzystania jako żywność i pasza dla zwierząt. Zezwolenia są ważne przez 10 lat, a każdy produkt powstały na bazie tych upraw będzie podlegał rygorystycznym unijnym przepisom dotyczącym etykietowania i identyfikowalności.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Rozwój biotechnologii i ogólnie nauk przyrodniczych skutkuje powstaniem nowych metod, które można zastosować w hodowli. Takie metody określane są mianem nowych technik hodowlanych (new breeding techniques - NBT), wśród których znajdują się m.in. techniki edycji genomu, które pozwalają na wprowadzenie precyzyjnych mutacji lub łatwą inkorporację nowych fragmentów DNA do genomu.
Za równo w Polsce jak i w całej Unii Europejskiej, nie brakuje przeciwników żywności modyfikowanej genetycznie. Jak wynika z przeprowadzonych w 2013 roku badań CBOS, większość Polaków jest przeciwna uprawom roślin modyfikowanych genetycznie – aż dwie trzecie badanych wyraziło opinię, że powinno się zakazać takich upraw.
Komisja Europejska zatwierdziła pięć genetycznie zmodyfikowanych upraw oraz odnowiła zatwierdzenie trzech upraw kukurydzy wykorzystywanych jako żywność i pasza.