Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Główny Lekarz Weterynarii informuje o otrzymaniu w dniu 2 stycznia 2020 r. w godzinach popołudniowych oraz 3 stycznia 2020 r. w godzinach porannych, wyników badań z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, potwierdzających wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w kolejnych 2 gospodarstwach.
Wyniki badań z dnia 2 stycznia 2020 r. potwierdziły wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w gospodarstwie utrzymującym perlice, położonym w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim w województwie lubelskim. Jest to gospodarstwo kontaktowe, powiązane epizootycznie z trzema poprzednimi ogniskami HPAI stwierdzonymi w tej samej miejscowości. Gospodarstwo położone jest na obszarze zapowietrzonym, ustanowionym zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Wyniki badań z dnia 3 stycznia 2020 r. potwierdziły wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w gospodarstwie utrzymującym kury nioski, położonym w gminie Przygodzice, w powiecie ostrowskim, w województwie wielkopolskim. Jest to pierwotne ognisko HPAI w tym województwie.
Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
W kolejnym komunikacie wydanym w dniu dzisiejszym zostaną wskazane numery ognisk wyznaczonych w powyższych gospodarstwach, po wprowadzeniu danych do systemu ADNS, służącego do notyfikacji wystąpienia określonych chorób zakaźnych zwierząt, na podstawie raportów otrzymanych od Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii w Lublinie i w Poznaniu.
Wszystkie Komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii dotyczące grypy ptaków.
Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii
Przeczytaj także
Główny Inspektor Sanitarny informuje, że otrzymał od Głównego Lekarza Weterynarii informację o wykryciu przez Inspekcję Weterynaryjną bakterii Salmonella Enteritidis w próbkach wymazów...
EFSA zaproponował środki mające na celu niwelację zagrożeń związanych z dobrostanem zwierząt najczęściej obserwowanym podczas uboju drobiu w celu produkcji żywności, a także kontroli chorób.
Instalacja dwóch systemów sortujących Ishida Flex Grader w firmie Tranzit Food, lidera w przetwórstwie drobiu na Węgrzech umożliwiła na prawie dwukrotne zwiększenie wydajności przy utrzymaniu zatrudnienia tej samej liczby operatorów linii. System Flex Grader Ishida sortuje uprzednio zapakowane kaczki i gęsi - zarówno w całości, jak i w porcjach...