Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EFSA zaproponował środki mające na celu niwelację zagrożeń związanych z dobrostanem zwierząt najczęściej obserwowanym podczas uboju drobiu w celu produkcji żywności, a także kontroli chorób.
Środki zapobiegawcze i naprawcze
Opublikowany kompleksowy przegląd obejmuje cały proces uboju, od przyjęcia i rozładunku ptaków, przez ogłuszenie, aż do wykrwawiania i zabijania. Określa szereg zagrożeń, które powodują problemy związane z dobrostanem - takich jak ból, pragnienie, głód lub ograniczony ruch - i proponuje środki zapobiegawcze i naprawcze, tam gdzie to możliwe.
Źródło zagrożeń
Większość zagrożeń związana jest z personelem, np. brak szkolenia i kwalifikacji. Rada EFSA podkreśla znaczenie odpowiedniego przeszkolenia personelu na różnych etapach uboju oraz jasnego określenia ról i obowiązków.
Opinie naukowe
Nowe opinie naukowe są pierwszymi z serii aktualizacji na temat dobrostanu zwierząt podczas uboju, o które poprosiła Komisja Europejska. W 2020 r. EFSA opublikuje dalsze opinie na temat świń (marzec), bydła (czerwiec) i innych gatunków (grudzień).
Wszystkie opierają się na najnowszej dostępnej wiedzy naukowej i są opracowywane w porozumieniu z ekspertami ds. dobrostanu zwierząt z państw członkowskich UE.
Wnioski z opinii zostaną wykorzystane przez Komisję Europejską w rozmowach ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE), mających na celu dostosowanie podejścia do dobrostanu zwierząt podczas uboju.
Szczegóły opinii naukowej EFSA:
Zabijanie w celach innych niż ubój: drób
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj nabór do opracowania platformy badań i innowacji w zakresie bezpieczeństwa żywności. Ułatwi to krajowym organom ds. bezpieczeństwa żywności, agencjom UE, decydentom...
EFSA rozpoczyna publiczne konsultacje w sprawie zagrożeń dla zdrowia publicznego związanych z obecnością aflatoksyn w żywności.
EFSA przeprowadza ocenę ryzyka organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) przedstawioną zgodnie z rozporządzeniem (WE) 1829/2003 i rozporządzeniem (UE) 503/2013.