Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W badaniach przeprowadzonych przez grupę badawczą Inserm (Centrum Badań Epidemiologicznych i Zdrowia Populacji , Villejuif, Francja), opublikowanych w The European Association for the Study of Diabetes (EASD) zaobserwowano, że w indywidualnych przypadkach spożycia żywności bogatej w antyoksydanty, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 jest niższe, głównie dzięki spożywaniu takich produktów jak owoce, warzywa, herbaty i innych napojów gorących, a także umiarkowane spożycie alkoholu (zwłaszcza win).
Dieta bogata w owoce i warzywa była pierwotnie powiązana z niższym ryzykiem wystąpienia raka oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Grupa Inserm wskazuje jednak, że taka dieta pozwala również obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typy 2.
Naukowcy zaznaczają, że jest to powiązane z wcześniejszymi badaniami wskazującymi, iż antyoksydanty takie jak: witaminy C i E, likopen oraz flawonoidy były powiązane z obniżeniem ryzyka wystąpienia choroby. Jednak wcześniejsze badania skupiały się na wyizolowanych składnikach, a nie na efektywności antyoksydacyjnej całej diety - dlatego też zweryfikowano całą dietę pod względem efektu antyoksydacyjnego, który bezpośrednio związany jest z obniżeniem ryzyka wystąpienia cukrzycy.
Badacze wykorzystali dane zebrane w trakcie programu E3N (Etude Epidémiologique auprès de femmes de la Mutuelle Générale de l'Education Nationale) - obejmującego grupę Francuzek w wieku 40 i 65 lat, przeprowadzonegow latach 1993 do 2008 podczas którego przebadano 64 223 kobiet, z których wszystkie w czasie badań nie chorowały na cukrzycę ani na choroby układu sercowo-naczyniowego. Każda z uczestniczek na początku badań wypełniła kwestionariusz dotyczący diety, zawierający szczegółowe informacje na temat ponad 200 składników. Wykorzystując powyższe informacje oraz dołączając dane pochodzące z Włoch - przewidujące występowanie efektu antyoksydacyjnego w przypadku dużej grupy różnorodnej żywności, badacze grupy Insern wyliczyli całkowitą zdolność antyoksydacyjną diety dla każdego uczestnika badania, a następnie związek pomiędzy otrzymanymi wynikami, a ryzykiem wystąpienia cukrzycy w czasie dalszych badań.
Wyniki badań wskazują, że ryzyko wystąpienia cukrzycy ulega zmniejszeniu wraz ze wzrostem spożycia antyoksydantów do poziomu 15 mmol/ dzień, powyżej którego nie obserwuje się dalszych zmian. Wzrost spożyczia antyoksydantów do tego poziomu w codziennej diecie może być osiągnięty poprzez spożycie żywności bogatej w ten składnik takiej jak: ciemna czekolada, herbata orzechy włoskie, suszone śliwki, czarne jagody, truskawki, orzechy laskowe.
Przeprowadzone badania wsakzują, że kobiety z najwyższym poziomem antyoksydacyjnym uzyskały obniżenie ryzyka wystąpienia cukrzycy o 27% w porównaniu z tymi o najniższych wynikach. Wiąże się to ze wszystkimi innymi czynnikami zwiększające ryzyko wystąpienia cukrzycy takimi jak: palenie, poziom wiedzy, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca w rodzinie, BMI (najważniejszy czynnik). Żywność i napoje, które najbardziej wpłynęły na wysoką wartość antyoksydacyjną diety to owoce i warzywa, czerwone wino (spożywane w umiarkowanych ilościach). Autorzy wykluczyli z badań kawę, pomimo jej wysokich właściwości antyoksydacyjnych, ponieważ zawarte w niej antyoksydanty mogłyby mieć wpływ na obniżenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu2 i w ten sposób mogłyby maskować efekt działania antyoksydantów z innych źródeł.
Przewiduje się uzyskanie bardziej wyczerpującej odpowiedzi na temat zależności pomiędzy żywnością, a cukrzycą typu 2. „Wskazaliśmy, że zwiększone pobranie antyoksydantów może obniżać ryzyko wystąpienia cukrzycy”. Obecnie powstaje pytanie dlaczego: Wiemy, że te cząstki stanowią przeciwwagę dla wolnych rodników, które niszczą komórki, w tym jednak przypadku, dodatkowe działanie wydaje się bardziej specyficzne np. wpływ na wrażliwość komórek na działanie insuliny. Teoria ta będzie musiała znaleźć potwierdzenie w dalszych badaniach," podsumowuje Francesca Romana Mancini - główny autor badań.
Źródła:
Francesca Romana Mancini, Aurélie Affret, Courtney Dow, Beverley Balkau, Fabrice Bonnet, Marie-Christine Boutron-Ruault, Guy Fagherazzi. Dietary antioxidant capacity and risk of type 2 diabetes in the large prospective E3N-EPIC cohort. Diabetologia, 2017; DOI: 10.1007/s00125-017-4489-7
Przeczytaj także
Dieta ketogeniczna przedłuża życie, wspomaga sprawność fizyczną oraz pozytywnie oddziałuje na pamięć – tak zaskakująco naukowcy podsumowują badania przeprowadzone na myszach.
Wyniki badania przeprowadzonego wśród osób starszych, opublikowane w czasopiśmie Frontier in Aging Neuroscience wskazują, że spożywanie luteiny powiązane jest z zachowaniem "inteligencji skrystalizowanej". Jest to rodzaj inteligencji...