Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W ciągu najbliższych 10 lat w systemie żywnościowym zajdzie więcej zmian niż w kilku ostatnich dekadach. Żywność jest reformułowana, pojawia się nowa żywność i nowe metody produkcji żywności, a system żywnościowy staje się coraz bardziej zdigitalizowany. Wg FDA takie zmiany wymagają nowoczesnego podejścia.
New Era of Smarter Food Safety – to najnowsza publikacja FDA, gdzie przedstawiono nowy plan inteligentniejszego podejścia do bezpieczeństwa żywności, który koncentruje się na czterech podstawowych elementach:
To fundamentalne filary "Nowej Ery Inteligentnego Bezpieczeństwa Żywności" pomogą stworzyć bezpieczniejszy i bardziej cyfrowy, identyfikowalny system żywnościowy.
COVID-19 opóźnił wprowadzenie New Era of Smarter Food Safety, ale też wskazał kierunki
FDA pierwotnie planowała ujawnić plan New Era of Smarter Food Safety wiosną 2020 r., jednak proces został wstrzymany, aby FDA mogła skupić się na działaniach w zakresie reagowania na pandemię COVID-19. Kryzys ten uwypuklił pewne wyzwania i potrzebę nowoczesnych podejść, ponieważ wymusił szybkie reakcje na wyjątkowe wymagania systemu żywnościowego, aby dostawy żywności pozostały bardziej bezpieczne niż kiedykolwiek. Wraz z pandemią pojawiły się bezprecedensowe nierównowagi na rynku, zmieniające się zachowania konsumentów i wzrost handlu elektronicznego oraz wyzwania związane z wykonywaniem inspekcji i kontroli zgodności w tradycyjny sposób. Pandemia wskazała na potrzebę szybkich i opartych na danych w czasie rzeczywistym podejść, które pomogą zapewnić silny i odporny system żywnościowy oraz zapewnić bezpieczeństwo wszystkim podczas kryzysu, niezależnie od tego, czy są to konsumenci, czy pracownicy przemysłu spożywczego.
New Era of Smarter Food Safety reprezentuje nowe podejście do bezpieczeństwa żywności, wykorzystując technologię i inne narzędzia do tworzenia bezpieczniejszego i bardziej cyfrowego, identyfikowalnego systemu żywnościowego. Inteligentniejsze bezpieczeństwo żywności to coś więcej niż tylko technologia. To także prostsze, bardziej efektywne i nowoczesne podejścia i procesy. Chodzi o przywództwo, kreatywność i kulturę. New Era of Smarter Food Safety będzie ewoluować wraz z rozwojem technologii żywnościowych i systemu żywnościowego. A opiera się na pracy wykonanej przez FDA w celu wdrożenia ustawy FSMA (Food Safety Modernization Act), która ustanowiła zabezpieczenia oparte na nauce i ryzyku.
Zapoznaj się pełną treścią dokumentu - New Era of Smarter Food Safety - >>POBIERZ<<
Dokument reprezentuje poglądy ekspertów ds. bezpieczeństwa żywności FDA, konsumentów, przemysłu spożywczego, firm technologicznych, federalnych i stanowych partnerów regulacyjnych, odpowiedników regulacyjnych w innych krajach oraz środowiska akademickiego. Wspólnie opracowane ramy umożliwią śledzenie żywności od jej źródła w ciągu kilku sekund przy wykorzystaniu nowych techniki analizy danych, aby wzmocnić zapobieganie chorobom przenoszonym przez żywność, ostrzegając konsumentów w czasie rzeczywistym przed spożyciem skażonej lub niewłaściwie znakowanej żywności. Edukacja, komunikacja i digitalizacja danych umożliwią przemysłowi, rzecznikom zdrowia publicznego i rządowi współpracę w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw żywności.
Ponadto dokument ten przedstawia możliwe do osiągnięcia cele w zakresie poprawy identyfikowalności, poprawy analiz predykcyjnych, szybszego reagowania na epidemie, rozwiązywania nowych modeli biznesowych, ograniczania zanieczyszczenia żywności i wspierania rozwoju Kultury Bezpieczeństwa Żywności.
Źródło: https://www.fda.gov/food/new-era-smarter-food-safety/new-era-smarter-food-safety-blueprint
Przeczytaj także
W prawie żywnościowym zarówno na poziomie unijnym jak i prawa krajowego co roku zmianie ulega kilkaset aktów prawnych. Przypominamy najważniejsze z nich, które miały miejsce w roku 2021.
Najnowsza nowelizacja załączników rozporządzenia Komisji (UE) nr 852/2004 włączyła do przepisów w sprawie higieny środków spożywczych regulacje dotyczące zagwarantowania kultury bezpieczeństwa żywności oraz redystrybucji żywności.
Szacuje się, że w XXI wieku liczba chorób przenoszonych przez żywność wzrosła z powodu ciągłych zmian metod, procesów i praktyk produkcyjnych, jak również spowodowane jest zmianą nawyków konsumpcyjnych.