Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
AOAC INTERNATIONAL (AOAC) i Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) zawarły umowę o współpracy w celu opracowania i zatwierdzenia wspólnych standardów i metod. Partnerstwo znacząco zwiększa ogólnoświatowe znaczenie i wpływ standardów oraz metod AOAC / ISO.
Korzyści wynikające ze współpracy ISO i AOAC
"Partnerstwo AOAC i ISO rozszerza globalną akceptację standardów i metod, przynosząc korzyści wszystkim zainteresowanym stronom, a także konsumentom" - powiedział Brad Goskowicz, dyrektor generalny Microbiologics, Inc. oraz prezes AOAC INTERNATIONAL. "Współpraca AOAC i ISO toruje drogę metodom, które ostatecznie mogą zostać rozważone jako Międzynarodowe Standardy."
Sekretarz ISO Sergio Mujica dodał: "Współpraca ISO z innymi organizacjami jest niezwykle ważna, ponieważ wierzymy, że najlepszym sposobem na zaspokojenie potrzeb rynku i dostarczanie globalnych rozwiązań jest zebranie najlepszych ekspertów na świecie. Porozumienie będzie zatem korzystne dla branży dzięki wspólnemu opracowywaniu norm, które są ogólnie akceptowane i uznawane przez Codex Alimentarius . W ramach umowy oczekujemy dalszej współpracy z AOAC w celu wypracowania skutecznych międzynarodowych standardów. "
Zgodnie z porozumieniem podpisanym 18 października 2018 roku, podczas Światowego Tygodnia Norm w Waszyngtonie organizowanego przez American National Standards Institute (ANSI, członek ISO w Stanach Zjednoczonych), eksperci AOAC i ISO mogą działać w pracach podejmowanych przez obie organizacje, współdzieląc się wiedzą i doświadczeniem. Partnerstwo pozwala na wspólne opracowywanie i zatwierdzanie norm, co obejmuje tworzenie grup roboczych składających się z ekspertów AOAC i ISO w celu opracowania projektów wspólnych standardów. Normy byłyby następnie poddawane równoległemu procesowi zatwierdzania przez AOAC i ISO. Powstałe standardy zostaną opublikowane przez obie organizacje.
Wspólne metody zatwierdzone przez Codex Alimentarius
Partnerstwo AOAC / ISO trwa już szósty rok. Pierwotna umowa o współpracy, podpisana w dniu 18 czerwca 2012 r., skoncentrowana na mleku i przetworach mleczarskich, zaowocowała 12 wspólnymi metodami AOAC / ISO przyjętymi przez Komisję Codex Alimentarius jako Międzynarodowe Standardy (witamina B12, mio-inozytol, chrom / molibden / selen, nukleotydy, witaminy A i E, profil kwasów tłuszczowych, jod, kwas pantotenowy, witamina C, biotyna, chlorek, witamina). Metody te pomagają zapewnić, że zawartość składników odżywczych w preparatach dla niemowląt jest zgodna z ich deklaracjami na całym świecie.
"Wynik współpracy AOAC / ISO z 2012 roku był imponujący dzięki wspólnemu rozwojowi wielu standardów w zakresie składników odżywczych w odżywkach dla niemowląt i odżywkach dla dorosłych" - powiedział Erik Konings z Nestlé Research Center. "Harmonizacja standardów analitycznych przez AOAC i ISO zwiększa globalne znaczenie tych metod. Metody AOAC / ISO przyjęte przez Codex Alimentarius wykazują zgodność ze standardami i ułatwią handel, co przyniesie korzyści wszystkim zainteresowanym stronom, w tym konsumentom. "
5 letnia umowa
Nowa 5-letnia umowa rozszerza zakres współpracy na projekty z obszaru ISO / Technical Committee (TC) 34 (Food Products). "Z sukcesami w wykrywaniu pozostałości pestycydów w napojach bezalkoholowych (Indie), fluorooctanu sodu w preparatach dla niemowląt (Nowa Zelandia) i bieżących pracach nad BPA w napojach, pozostałościach leków weterynaryjnych, analizie cukru, alergenach i wielu innych, AOAC nadal udowadnia, że jest cennym partnerem i dostawcą rozwiązań w rozwiązywaniu problemów branżowych i handlowych, bezpieczeństwa żywności i zgodności z przepisami "- mówi David B. Schmidt, dyrektor wykonawczy AOAC. "Wykorzystując sukces pierwotnej umowy o współpracy z ISO, cieszymy się na współpracę w celu zharmonizowania optymalnych globalnych standardów dla nowej gamy produktów spożywczych."
Przyszłe priorytety rozwoju standardów AOAC/ISO mogą obejmować więcej prac związanych z analizą składników odżywczych, a także rozszerzanie na zanieczyszczenia, czynniki zanieczyszczające oraz pozostałości pestycydów.
Jako lider w dziedzinie doskonałości analitycznej, AOAC INTERNATIONAL (www.aoac.org) zwiększa bezpieczeństwo żywności, integralność żywności i zdrowie publiczne, gromadząc członków, organizacje i ekspertów zajmujących się opracowywaniem i weryfikowaniem standardów, metod i technologii o globalnym znaczeniu.
ISO (www.iso.org) jest niezależną, pozarządową organizacją międzynarodową, zrzeszającą 162 krajowe organy normalizacyjne. Poprzez swoich członków, ISO skupia ekspertów, aby dzielić się wiedzą i rozwijać dobrowolne, oparte na konsensie, odpowiednie dla rynku Międzynarodowe standardy, które wspierają innowacje i dostarczają rozwiązania globalnych wyzwań.
Źródło:
Przeczytaj także
Częstym pytaniem, które można usłyszeć w branży spożywczej jest pytanie o to, który standard wybrać i wdrożyć? Jakie są różnice? Która opcja jest korzystniejsza dla firmy? Nie ulega wątpliwości, iż nie ma jednej słusznej odpowiedzi na powyższe pytania.Wybór uzależniony jest od wielu czynników, wśród których kluczowymi są...
Czy możemy ufać systemom bezpieczeństwa żywności i czy są one zrównoważone? Specjaliści biorący udział w nowelizacji normy ISO 22000 wyjaśniają, dlaczego nowa wersja normy to odpowiedź na rosnące globalne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa żywności.
Od czasu pierwszej publikacji ISO 22000 w 2005 r. pojawiły się nowe kwestie związane z bezpieczeństwem żywności. Zapewnienie wysokiej jakości produktów, odpowiedniej kontroli na każdym etapie produkcji, zapobieganie zagrożeniom...