Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Bakterie jelitowe a cukrzyca
Naukowcy z Centrum Badań Biomedycznych Fizjopatologii Otyłości i Żywienia (CIBEROBN) w Hiszpanii odkryli, że u dzieci z cukrzycą typu 1 mikroflora jelitowa wykazuje znaczące różnice w porównaniu z dziećmi zdrowymi. Wyniki badań stanowią ważny krok na drodze do rozwoju nowych terapii, które mogą potencjalnie pozwolić na spowolnienie lub zahamowanie postępu choroby poprzez modyfikację mikrobioty.
Mniejsza różnorodność i stan zapalny
Naukowcy przeanalizowali skład mikroflory, jej właściwości, stopień nasilenia procesów zapalnych oraz przepuszczalność bariery jelitowej u 15 dzieci ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1, 15 dzieci z uwarunkowaną genetycznie cukrzycą typu MODY2 oraz u 13 dzieci zdrowych. „Mimo że wcześniejsze badania wskazywały na związek między bakteriami w przewodzie pokarmowym a powstawaniem niektórych chorób autoimmunologicznych, a także kontrolą glikemii, nasze rezultaty po raz pierwszy wykazały, że u dzieci z cukrzycą typu 1 mikroflora jest znacznie uboższa i charakteryzuje się większą ilości drobnoustrojów prozapalnych”, wyjaśnia María Isabel Queipo Ortuño, która kierowała projektem.
Złożony ekosystem w ludzkim organizmie
Mikroflora jelitowa stanowi złożony ekosystem, który w istotny sposób wpływa na stan zdrowia człowieka. Bakterie w przewodzie pokarmowym uczestniczą w procesach trawiennych i przyczyniają się do syntezy korzystnych dla organizmu składników odżywczych. Wspomagają również wchłanianie elektrolitów i minerałów, a także rozkładanie i wykorzystanie związków opornych na działanie ludzkich enzymów. Odgrywają też ważną role w niszczeniu toksyn i karcynogenów, zapobiegają rozwojowi szkodliwych patogenów, wspierają działanie układu odpornościowego i mogą wpływać na stan zapalny. Brak równowagi w składzie mikroflory prowadzi do zaburzeń metabolizmu, co zwiększa ryzyko chorób i sprawia, że powrót do homeostazy staje się o wiele trudniejszy.
Przełomowe rezultaty
„W ostatnich latach udało nam się potwierdzić przypuszczenia, że mikrobiota wpływa na rozwój schorzeń metabolicznych. Byliśmy świadomi ścisłego związku między bakteriami jelitowymi a cukrzycą typu 2 i otyłością, jednak dopiero teraz dysponujemy dowodami, że mikroflora wpływa również na cukrzycę typu 1 o podłożu autoimmunologicznym”, podkreśla Queipo Ortuño. „W najbliższej przyszłości najważniejszym wyzwaniem dla naukowców będzie projektowanie długofalowych badań, które pozwolą stwierdzić czy modyfikacja składu mikroflory jelitowej u pacjentów z wysokim ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 1 może wpłynąć na postęp choroby”, podsumowuje hiszpańska badaczka.
Źródła:
Przeczytaj także
Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą jest obchodzony 27 czerwca dla upamiętnienia odkrycia insuliny – leku, dzięki któremu cukrzyca z choroby nieuleczalnej stała się chorobą przewlekłą.
Zespół dwudziestu jeden naukowców opublikował niedawno w renomowanym czasopiśmie “Obesity reviews” obszerną pracę bedącą przeglądem aktualnych wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się nauki o żywieniu – jednym...
W nowym badaniu przeprowadzonym w Turcji porównano profil kwasów tłuszczowych w diecie, skłonność do spożywania tłustych produktów oraz ilość receptorów komórkowych kwasów tłuszczowych u osób zdrowych oraz cierpiących...