Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W chwili obecnej liczba cierpiących na otyłość na całym świecie to ponad miliard osób. Oznacza to, że z chorobą tą zmaga się co 7. człowiek, a wzrost liczby przypadków otyłości zaobserwować można w niemal wszystkich krajach – takie wnioski płyną z nowej analizy opublikowanej w czasopiśmie naukowym The Lancet.
Dane z całego świata
Autorzy publikacji przeanalizowali 3663 artykuły naukowe, obejmujące reprezentatywne dane zebrane od 222 milionów dzieci, nastolatków i dorosłych z całego świata. W pracach uczestniczyli eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a dane pozyskane w toku badania udostępniono w ramach prowadzonego przez WHO Globalnego Obserwatorium Zdrowia (ang. Global Health Observatory). Otrzymane wyniki stanowią najbardziej aktualny obraz globalnej skali występowania otyłości.
Poważne zagrożenie dla zdrowia
Przedstawione rezultaty pokazują, że w okresie od 1990 do 2022 r. odsetek osób otyłych wzrósł dwukrotnie w przypadku kobiet i trzykrotnie w przypadku mężczyzn. Szacuje się, że łącznie schorzenie to dotyka ok. 159 milionów dzieci i nastolatków oraz 879 milionów dorosłych na świecie. Dowody zawarte w raporcie sugerują ponadto, że otyłość stanowi rodzaj niedożywienia, stwarzając poważne zagrożenia dla zdrowia i dobrostanu chorych. Według naukowców sytuacja wymaga pilnego działania ze strony organów i instytucji państwowych.
Zmiany klimatu, pandemia i wojna
Jak podkreśla współautor badania, dr Guha Pradeepa z Madras Diabetes Research Foundation w Indiach, na statystyki związane z otyłością wpływ ma wiele globalnych czynników, takich jak zmiany klimatu, pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie – nasilają one bowiem problem ubóstwa i ograniczają dostęp do pełnowartościowej żywności.
Prewencja od najmłodszych lat
„Badanie to pokazuje jak ważna jest prewencja otyłości począwszy od najmłodszych lat aż do okresu dorosłości – zależnie od potrzeb za pośrednictwem diety, aktywności fizycznej czy odpowiedniej higieny życia”, mówi dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Konieczne działania rządów i sektora prywatnego
„Dalsza realizacja globalnych celów związanych z ograniczeniem występowania otyłości wymaga pracy po stronie rządów i lokalnych społeczności, w oparciu o bazujące na dowodach naukowych rekomendacje WHO oraz przy współdziałaniu organów zdrowia publicznego w poszczególnych krajach. Co istotne, konieczna jest również współpraca z sektorem prywatnym, którego przedstawiciele muszą brać odpowiedzialność za wpływ oferowanych przez siebie produktów na zdrowie”, podsumowuje szef WHO.
Źródła:
Przeczytaj także
29 lutego br. ukazał się nowy raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) dotyczący profilaktyki i leczenia otyłości w Polsce. Wyniki wskazują, że choroba ta niezmiennie stanowi w naszym kraju istotny problem – zarówno zdrowotny, jak i ekonomiczny.
Nadwaga i otyłość związane są przede wszystkim z nadmiarem spożywanych kalorii. Badania naukowe sugerują, że istotną rolę w tym kontekście może pełnić uzależnienie od jedzenia.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała oparte na danych narzędzie służące do oceny wpływu diety (DIA, ang. Dietary Impact Assessment) na zdrowie człowieka i środowisko naturalne.