Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ceny skupu kurcząt brojlerów od maja br. wykazują tendencję wzrostową, chociaż ich poziom nadal pozostaje niski. Jak wynika z danych MRiRW, w połowie sierpnia br. przeciętnie kurczęta brojlery skupowano po 3,23 zł/kg, czyli o 1,3% więcej niż przed miesiącem, ale o 8,5% mniej niż przed rokiem.
Wpływ koronawirusa na sprzedaż brojlerów
Rynek kurcząt brojlerów nadal boryka się z konsekwencjami kryzysu związanego z COVID-19, w tym ograniczoną sprzedażą w kanale HoReCa w całej UE. Jednocześnie, pomimo ograniczenia produkcji w trakcie COVID-19, zapasy mrożonego mięsa drobiowego pozostają duże, co negatywnie oddziałuje na ceny.
Eksport z Polski
Ponad połowa produkowanego w Polsce mięsa drobiowego jest eksportowana. Jak wynika ze wstępnych danych MRiRW, w pierwszym półroczu 2020 roku z Polski wyeksportowano 697 tys. t nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych (CN 0207), czyli o 4,9% mniej niż przed rokiem. Wartość wyeksportowanych produktów wyniosła 5,05 mld PLN, czyli o 8,2% mniej r/r.
Odbiorcy polskich brojlerów
Nadal głównym odbiorcą polskiego drobiu pozostają Niemcy, gdzie wyeksportowano 697,2 tys. t o wartości 1,14 mld PLN, czyli w ujęciu wolumenowym o 8,7% więcej, a w ujęciu wartościowym 2,9% mniej r/r. Drugim odbiorcą mięsa drobiowego z Polski jest Wielka Brytania, gdzie trafiło 58,7 tys. t, czyli o 1,8% więcej w relacji rocznej. Niemniej polscy eksporterzy zarobili na sprzedaży mięsa na Wyspy o 4% mniej r/r.
Znaczny spadek eksportu do Niderlandów
Silny spadek zarówno w ujęciu wartościowym (-23,7%), jak i wolumenowym (-8,0%) odnotowano w przypadku Niderlandów, gdzie wysłano 57,3 tys. t. Niderlandy dużą część importowanego drobiu reeksportują, dlatego też spadek ten pośrednio odzwierciedla zmiany popytu wśród głównych partnerów handlowych tego kraju. Niemcy, Wielka Brytania i Niderlandy odpowiadają za ponad jedną trzecią eksportu nieprzetworzonego mięsa drobiowego z Polski.
Zmiany w eksporcie do Francji i Hiszpanii
W okresie pierwszych sześciu miesięcy br. do Francji wysłano 46,3 tys. t, czyli o 1,2% mniej w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem. Co ciekawe, silnie wzrósł eksport do Hiszpanii, gdzie sprzedano 21,1 tys. t, czyli o 17,7% więcej r/r.
Problemy związane z grypą ptaków
Ze względu na obecność grypy ptaków w Polsce wstrzymano eksport produktów drobiowych do niektórych krajów pozaunijnych. 13 sierpnia br. Polska odzyskała status kraju wolnego od grypy ptaków, co pozytywnie powinno wpłynąć na wyniki handlowe w trzecim kwartale br. Nadal jednak wszelkie prognozy w tym zakresie obarczone są dużą niepewnością, związaną z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na świecie, a także rozwojem sytuacji epizootycznej. Nie można bowiem wykluczyć powrotu wirusa ptasiej grypy pod koniec roku.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o uznaniu przez Singapur regionalizacji ASF w Polsce oraz uzgodnienie wzoru świadectwa zdrowia dla wieprzowiny. Ponadto właściwe służby Królestwa Arabii Saudyjskiej poinformowały o zniesieniu zakazu eksportu z Polski mięsa drobiowego, produktów z mięsa drobiowego oraz jaj i ich przetworów na rynek saudyjski.
Last Month Review - Plant-Based. Opracowanie eksperckie, którego celem nie jest bardzo głęboka synteza rynku produktów zastępujących mięso, ale przedstawienie źródeł i kontekstu komunikacji medialnej, która miała miejsce w głównych kanałach informacyjnych ważnych dla branży spożywczej, z możliwie różnorodnych źródeł i części świata w ostatnich tygodniach.
Od 1 września do 30 listopada 2020 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi na terenie całego kraju Powszechny Spis Rolny 2020. To badanie statystyka publiczna realizuje co 10 lat - ostatni spis rolny przeprowadzono w 2010 r.