Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Świat wokół nas szybko się zmienia; wielu uważa, że w ciągu najbliższych 10 lat zobaczymy więcej zmian w systemie żywnościowym niż przez ostatnie dziesięciolecia. Żywność jest przeformułowywana; ciągle powstają nowe produkty spożywcze, nowe metody produkcji i nowe metody dostawy; a i łańcuch żywnościowy staje się coraz bardziej cyfrowy.
Aby nadążyć za tą ewolucją, FDA zaprezentowała nowe podejście do bezpieczeństwa żywności, wykorzystując technologię i inne narzędzia w celu stworzenia bezpieczniejszego i bardziej cyfrowego, identyfikowalnego systemu żywności. A ostatecznym celem jest zakrzywienie krzywej chorób przenoszonych przez żywność poprzez zmniejszenie liczby zachorowań.
Inteligentniejsze bezpieczeństwo żywności to coś więcej niż tylko technologia. Chodzi również o prostsze, bardziej skuteczne i nowoczesne podejścia i procesy. Chodzi o przywództwo, kreatywność i kulturę.
New Era of Smarter Food Safety – projekt FDA
Projekt przedstawia podejście, które FDA podejmie w następnej dekadzie, aby zapoczątkować nową erę inteligentniejszego bezpieczeństwa żywności.
Treść projektu do pobrania tutaj
W projekcie FDA zaprezentowała osiągalne cele w zakresie poprawy identyfikowalności, poprawy analizy predykcyjnej, szybszego reagowania na wybuchy epidemii, rozwiązania nowych modeli biznesowych, zmniejszenia zanieczyszczeń żywności i wspierania rozwoju silniejszych kultur bezpieczeństwa żywności. Przedstawia partnerstwo między rządem, przemysłem i rzecznikami zdrowia publicznego w oparciu o zobowiązanie do stworzenia bardziej nowoczesnego podejścia do bezpieczeństwa żywności. Wyzwania, które pojawiły się podczas pandemii COVID-19, przyspieszyły potrzebę działań wymaganych w planie, szczególnie w czasach kryzysu.
Konkluzje dotyczące projektu FDA
Wyobraźmy sobie, jak bardzo różna byłaby nasza praca i nasze życie, gdybyśmy mogli wykorzystać narzędzia i technologie, a także nowoczesne podejście, aby fundamentalnie zmienić sposób, w jaki utrzymujemy bezpieczeństwo żywności. Nieważne, czy jesteś producentem żywności, czy regulatorem żywności, czy jesteś w rządzie, w przemyśle czy w środowisku akademickim, w końcu wszyscy jesteśmy konsumentami.
Więc, wyobraź sobie, że poniższe rozwiązania stają się normą:
Koncepcje zawarte w projekcie New Era of Smarter Food Safety nie są niewykonalne. Jest to tylko inne podejście.
Działając razem i myśląc nieszablonowo, można stworzyć bardziej cyfrowy, identyfikowalny i bezpieczniejszy system żywnościowy, który zwiększa bezpieczeństwo żywności, poprawia jakość życia konsumentów na całym świecie, i lepiej przygotowuje nas na nieoczekiwane wydarzenia, które mogą mieć wpływ na zaopatrzenie w produkty żywnościowe.
Źródło: https://www.fda.gov/food/new-era-smarter-food-safety
Przeczytaj także
30 września br. wejdą w życie przepisy nakładające obowiązek znakowania mięsa sprzedawanego na wagę grafiką przedstawiającą flagę kraju pochodzenia produktu.
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, każdy produkt spożywczy, wprowadzany do obrotu na terenie Unii Europejskiej musi zostać odpowiednio oznakowany oraz posiadać etykietę zgodną z wymaganiami prawnymi.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opracowali bezprzewodowy system wykrywania zanieczyszczeń żywności oparty o tanie etykiety RFID (ang. Radio-frequency identification), które są powszechnie wykorzystywane w tysiącach produktów. Badacze z prestiżowego Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT)...