Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Bakterie z rodzaju Listeria są przyczyną dużej części zakażeń przenoszonych przez żywność na całym świecie. Szybki test biosensorowy na obecność bakterii Listeria - Listeria CANARY® Zephyr otrzymał właśnie certyfikat AOAC INTERNATIONAL Performance Test Method SM (numer 122005). Test spełnił wszystkie wymagane metryki do certyfikacji. Ponadto wyniki wykazały wysoką specyficzność i selektywność w szybkiej identyfikacji różnych gatunków Listerii przy użyciu tej technologii, która łączy czułość PCR z szybkością testów przepływu bocznego (LTF).
Jak to działa?
Test to platforma do wykrywania patogenów, w której żywe komórki, biosensory, wytwarzają przeciwciała specyficzne dla celu na powierzchni komórki. Po związaniu się z celem, przeciwciała inicjują szybki proces transdukcji sygnału w komórce, co skutkuje uwolnieniem wewnątrzkomórkowego wapnia. Uwalnianie wapnia pobudza wewnątrzkomórkowe białko luminescencyjne wrażliwe na wapń, które generuje mierzalny strumień luminescencyjnego światła.
Znaczenie dla firm
W branży spożywczej i napojowej test eliminuje potrzebę analizy laboratoryjnej. Co więcej oferuję usprawniony proces pobierania próbek, który nie wymaga procedury oczyszczania ani lizy DNA. Po pobraniu próbki i inkubacji użytkownik przed analizą próbki musi wykonać tylko kilka prostych, łatwych do wykonania kroków, a wynik otrzymuje w ciągu kilku-kilkunastu minut.
Przeczytaj także
W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w jednej partii produktu „Parówki z szynki Kraina Wędlin Nature”, 250 g, wykryto bakterie Listeria monocytogenes.
W wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej w jednej partii produktu „PIKOK PURE PARÓWKI Z SZYNKI 250 g” wykryto Listeria monocytogenes.
Od decyzji co do rodzaju metody badawczej, którą będziemy badać swoje próbki, istotnie zależy rodzaj i ilość wyposażenia, w które musimy zaopatrzyć laboratorium. Warto więc na początkowym etapie rozważań nad kierunkiem rozwoju swojego laboratorium wziąć pod uwagę możliwości, jakie dają poszczególne metody badań, wielkość nakładów finansowych w stosunku do oczekiwanych efektów oraz perspektywy dalszego rozwoju laboratorium co do ilości i rodzaju badań - wyjaśniają specjaliści z firmy Argenta.