Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Pierwsze takie odkrycie od 30 lat
Badacze z Australii zidentyfikowali nowy rodzaj złożonych węglowodanów występujących naturalnie w jęczmieniu, które mogą potencjalnie znaleźć zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki, od przemysłu spożywczego, przez branżę farmaceutyczną, po produkcję kosmetyków. Jest to pierwsze tego typu odkrycie od ponad 30 lat – wyniki uzyskane przez naukowców z Wydziału Rolnictwa, Żywności i Wina Uniwersytetu w Adelaidzie zostały opublikowane w tym roku w prestiżowym czasopiśmie „ACS Central Science”.
Żywność, leki, kosmetyki
Nowy polisacharyd, odkryty przez zespół pod kierownictwem dra Alana Little’a, może okazać się bardzo użyteczną substancją. „Ściany komórkowe roślin zawierają składniki wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, m.in. w pozyskiwaniu energii odnawialnej, w wytwarzaniu materiałów kompozytowych czy w produkcji żywności”, wyjaśnia dr Little. Znane obecnie węglowodany złożone pełnią istotną rolę m.in. jako składowe niezbędnego w diecie błonnika, nośniki leków czy składniki wyrobów kosmetycznych. „Być może uda nam się dostosować właściwości tego polisacharydu, tak by mógł on pełnić konkretne funkcje w różnych produktach”, dodaje australijski naukowiec.
Glukoza i ksyloza
Nowy wielocukier jest połączeniem glukozy oraz ksylozy, która wchodzi w skład hemiceluloz, będących jedną z frakcji włókna pokarmowego. Ze względu na proporcje tych monosacharydów, odkryty przez naukowców glukoksylan prawdopodobnie stanowi element strukturalny ściany komórkowej, wzmacniając ją lub, przeciwnie, zachowując się jak lepki żel. „Dalsze badania z pewnością pozwolą nam dowiedzieć się jaką dokładnie rolę pełni w organizmie roślinnym ten nieznany wcześniej typ węglowodanów. Wiemy, że występuje on w korzeniach jęczmienia, co wskazuje na jego potencjalny związek z procesami wzrostu bądź z odpornością na zewnętrzne stresory, takie jak patogeny czy poziom zasolenia. Poprzez analizę naturalnie występujących odmian tego polisacharydu będziemy w stanie określić jego wpływ na istotne z punktu widzenia rolnictwa cechy zboża”, mówi australijski naukowiec.
Geny nie tylko w jęczmieniu
„Odkryliśmy również zaangażowane w biosyntezę tego glukoksylanu geny. Co ciekawe, występują one we wszystkich najważniejszych rodzajach zbóż, nie tylko w jęczmieniu. Wyposażeni w tę wiedzę będziemy mogli szukać sposobów na zwiększenie syntezy nowego polisacharydu w różnych roślinach. Pozwoliłoby to na produkcję surowca o wielu potencjalnie użytecznych dla przemysłu właściwościach”, podsumowuje dr Little.
Źródła:
Przeczytaj także
Można zauważyć, że trend healthy rozwija się i samo mówienie o tym, że produkt nie zawiera wybranych składników czy niezdrowych elementów już nie jest nowością czy wyróżniającym się elementem propozycji. Healthy 2.0. – nowa fala omawianego trendu, idzie w kierunku wzbogacenia, wygody i odkrywania lokalnych składników na nowo...
Rynek nutraceutyków rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie segment żywności funkcjonalnej i nutraceutyków należy do najdynamiczniej rozwijających się działów przemysłu spożywczego. Roczną wielkość sprzedaży liczy się już nie w milionach, lecz w miliardach dolarów.
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się „odkrywane na nowo” prastare gatunki zbóż. Ze względu na wysoką wartość odżywczą, producenci nierzadko dodają je do wyrobów pełnoziarnistych w celu polepszenia ich właściwości prozdrowotnych. Grupa badaczy z Centrum Technologicznego AINIA