Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Dopuszczalne dzienne spożycie miedzi ze wszystkich źródeł w żywności zostanie zmniejszone z 0,15 mg/kg masy ciała (bw) do 0,07 mg/kg masy ciała na podstawie zaktualizowanej oceny dowodów naukowych. Projekt opinii naukowej EFSA na temat miedzi w żywności jest otwarty na komentarze – konsultacje społeczne potrwają do 1 sierpnia 2022 r.
Miedź
Miedź jest niezbędnym mikroelementem dla wszystkich żywych istot, w tym ludzi. Zbyt duża lub zbyt mała ilość miedzi w diecie może prowadzić do problemów zdrowotnych. Jest ona naturalnie obecna w wielu produktach spożywczych, a także wchodzi do łańcucha żywnościowego poprzez jego zastosowanie w ekologicznych i konwencjonalnych pestycydach, paszach i dodatkach do żywności, a także jako składnik odżywczy w wzbogaconej żywności i suplementach diety.
Komitet Naukowy EFSA został poproszony o dokonanie przeglądu ADI w odniesieniu do miedzi stosowanej w różnych sektorach zgodnie z podejściem EFSA z 2021 r. w celu ustalania wytycznych dotyczących zdrowia, takich jak ADI, w odniesieniu do substancji, które są zarówno składnikami odżywczymi, jak i produktami regulowanymi. Nowe ADI pochodzi z retencji miedzi w wątrobie przez dorosłych.
Narażenie na miedź ze wszystkich źródeł dietetycznych
Oprócz przeglądu dopuszczalnego spożycia, naukowcy EFSA ocenili narażenie konsumentów na miedź całkowitą ze wszystkich źródeł w diecie po raz pierwszy. W ogólnej populacji narażenie nie przekracza tego ADI, ale ze względu na pewne niepewności może być niedoszacowane dla niektórych subpopulacji zwykłych konsumentów żywności o wyższej zawartości miedzi.
Spożycie dla młodszych grup wiekowych przekracza nowe ADI, ale eksperci stwierdzili, że nie stanowiłoby to dożywotniego ryzyka toksyczności miedzi, a zatem nie jest uważane za zagrożenie dla zdrowia. Małe dzieci potrzebują więcej miedzi do rozwoju i używają jej w większym tempie niż dorośli. Dlatego miedź jest rzadziej zatrzymywana w wątrobie dziecka.
Po sfinalizowaniu nowe ADI będzie miało zastosowanie w odniesieniu do pestycydów, dodatków paszowych i dodatków do żywności, a zaktualizowany przez EFSA zostanie dopuszczalny górny poziom spożycia miedzi jako mikroskładnika pokarmowego.
Konsultacje społeczne: Projekt przeglądu istniejących wytycznych zdrowotnych dotyczących miedzi i jej oceny narażenia ze wszystkich źródeł
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Dn. 25 maja br. w godzinach 14:00 – 18:00 odbędzie się spotkanie techniczne EFSA dla przedsiębiorców branży spożywczej i innych zainteresowanych stron w sprawie projektu niniejszych wytycznych.
Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący kontroli żywności, pasz, zwierząt i roślin. Autorzy raportu twierdzą, że programy kontroli wymagają poprawy.
EFSA rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące opinii w sprawie identyfikacji i ustalania priorytetów oceny ryzyka plastyfikatorów stosowanych w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz projektu protokołu oceny narażenia na substancje, którym nadano priorytet. Termin zgłaszania uwag upływa 16.12.2021 r.