Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W Koczin (Indie) rozpoczęła się 7. sesja Komitetu Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO do spraw Przypraw i Ziół Kulinarnych (CCSCH). Jest to „najmłodszy” z kodeksowych komitetów, który rozpoczął swoje prace w 2014 roku. Celem jego działania jest opracowanie globalnych norm na suszone lub odwodnione przyprawy i zioła kulinarne. Posiedzenie Komitetu potrwa do 2 lutego br. i zakończy się przygotowaniem raportu.
Tegoroczne obrady będą poświęcone dyskusji nad projektami światowych norm na takie produkty jak: kardamon, kurkuma, wanilia czy przyprawy wytwarzane z suszonych owoców lub jagód tj. ziele angielskie, jałowiec i anyż gwiazdkowaty. Polska od początku istnienia CCSCH jest bardzo aktywna na forum tego ciała pomocniczego KKŻ FAO/WHO. Również w tym roku przekazała szereg uwag do dokumentów opracowanych przez powyższy Komitet. Powstały one przy współpracy ekspertów z Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w tym z Laboratorium GIJHARS w Warszawie. Polskie komentarze stały się podstawą większości wspólnych stanowisk Unii Europejskiej na powyższe spotkanie.
Więcej informacji na temat 7. sesji CCSCH oraz dokumenty robocze znajdą Państwo na stronie: https://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/meetings/detail/tr/?meeting=CCSCH&session=7
IJHARS serdecznie zachęca do współpracy z polskim Punktem Kontaktowym Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO, który zlokalizowany jest w GIJHARS.
Więcej informacji na temat możliwości współpracy w zakładce Kodeks Żywnościowy: https://www.gov.pl/web/ijhars/zaproszenie-do-wspolpracy
Przeczytaj także
Na wniosek Komisji Europejskiej Panel EFSA ds. Żywienia, Nowej Żywności i Alergenów Żywnościowych (NDA) został poproszony o wydanie opinii w sprawie syropu izomaltulozowego (suszonego) jako nowej żywności (NF) zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2015/2283.
Polska jest jednym z pięciu pierwszych państw na świecie, które uzyskały certyfikat WHO Validation of Trans Fat Elimination, za wdrożenie programu REPLACE na rzecz obniżania tłuszczy trans.
W nowym raporcie BfR2GO eksperci Niemieckiego Federalnego Instytutu ds. Oceny Ryzyka (BfR) wskazują na istotną rolę kwasu foliowego w diecie i rozwiewają wątpliwości dotyczące jego suplementacji.