Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jednym z podstawowych celów Unii Europejskiej jest zapewnienie prawidłowego działania jednolitego rynku m.in. poprzez utrzymywanie na terenie całej Unii Europejskiej tzw. czterech swobód, w tym swobodnego przepływu towarów. Zapewnienie swobodnego przepływu żywności stanowi ważny aspekt rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Jednakże, z uwagi m.in. na ważny interes publiczny jakim jest życie i zdrowie człowieka, istnieje możliwość ograniczenia tych swobód. W poszczególnych Państwach Członkowskich argument związany z ochroną życia i zdrowia człowieka był bardzo często wykorzystywany do tworzenia sztucznych barier w swobodnym przepływie towarów co miało negatywny wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Aby zagwarantować swobodny przepływ żywności w Unii Europejskiej, wprowadzono wymagania w zakresie bezpieczeństwa żywności, które mają na celu harmonizację i zmniejszenie różnić pomiędzy poszczególnymi Państwami Członkowskimi.
Z pełnej wersji artykułu dowiesz się:
- czym jest i jak działa zasada ostrożności w prawie żywnościowym
- w jakich okolicznościach mogą zostać wprowadzone ograniczenia dla swobodnego przeływu towarów tj. żywności
- jakie warunki muszą spełniać wprowadzane środki ostrożności
- studium konkretnego przypadku w oparciu o linię orzeczniczą Trybunału Sprawiedliwości.
Pełna wersja artykułu dostępna jest wyłącznie w Strefie Managera pod adresem:
STREFA MANAGERA: OGRANICZENIA W HANDLU ŻYWNOŚCIĄ W UE ZE WZGLĘDU NA OCHRONĘ ŻYCIA I ZDROWIA
W Strefie Managera dodatkowo znajdziesz:
>> Więcej o STREFIE MANAGERA <<
Zadzwoń +48 501 370 590 lub napisz strefamanagera@foodfakty.pl
Przeczytaj także
Przedsiębiorstwa działające na rynku spożywczym są zobowiązane do spełniania wielu wymogów prawa żywnościowego, w tym w szczególności do zapewnienia bezpieczeństwa wprowadzanych do obrotu produktów. Powyższy obowiązek dotyczy każdego przedsiębiorstwa, które rzeczywiście wykonuje określone czynności, w szczególności takie jak: wytwarzanie lub dostawa surowców, wytwarzanie produktu finalnego, pakowanie, przepakowywanie, magazynowanie, transport, dystrybucja, dostawa.
Przedsiębiorcy planujący wprowadzić żywność do obrotu stają przed wieloma pytaniami. Wątpliwości budzi m.in. ustalenie momentu wprowadzenia do obrotu, rodzaje zgłoszeń, które są niezbędne przed rozpoczęciem działalności, a także co jest nową żywnością, która co do zasady nie powinna znajdować się w obrocie.
Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej spowodowało nową sytuację prawną związaną z handlem. Jednym z kluczowych założeń powstania Unii Europejskiej było umożliwienie Państwom Członkowskim swobodnej, niezakłóconej wymiany handlowej, jednakże w obliczu Brexitu swobodny przepływ towarów między Wielką Brytanią, a Unią Europejską stanął pod znakiem zapytania. W związku z tym należało podjąć stosowne działania zmierzające do usankcjonowania nowych warunków handlu między Wielką Brytanią a krajami unijnymi.