Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Na rynku są produkty, które po otwarciu opakowania zachowują przydatność do spożycia przez okres krótszy niż wynikający ze wskazanego w oznakowaniu terminu przydatności do spożycia. Dotyczy to najczęściej żywności, której opakowanie zapewnia specjalną atmosferę ochronną poprzez zastosowanie przez producenta odpowiedniej mieszaniny gazów.
Obowiązujące przepisy chronią konsumentów również w takich sytuacjach nakazując, w stosownych przypadkach, podanie warunków przechowywania lub czasu na spożycie żywności po otwarciu opakowania w celu umożliwienia odpowiedniego przechowywania lub użycia żywności po otwarciu opakowania.
W wyroku wydanym w dniu 3 listopada 2022 r., sygn. akt: II GSK 906/19, Naczelny Sąd Administracyjny rozwiał ewentualne wątpliwości co do obowiązku podawania warunków przechowywania lub czasu na spożycie żywności po otwarciu opakowania w przypadku wyrobów mięsnych (kiełbasa), podzielając w pełni stanowisko organów IJHARS.
Sąd uznał, że nie trzeba badań laboratoryjnych, analiz, badań konsumenckich czy opinii ekspertów, lecz wiedzy nawet niewyedukowanego konsumenta, że trwałość produktów mięsnych zarówno świeżych, jak i wyjętych ze szczelnych opakowań jest znacznie krótsza niż 45 dni, wynikające ze wskazanego w oznakowaniu terminu przydatności do spożycia, szczególnie gdy opakowanie zawiera ilość większą niż możliwa do jednorazowego spożycia.
Nie można oczekiwać od konsumenta szczegółowej wiedzy, czy trwałość takich produktów po otwarciu opakowania wyniesie kilkanaście godzin czy kilka dni.
Stąd też kiełbasa w opakowaniu zapewniającym atmosferę ochronną jest przykładem produktu, dla którego obok terminu przydatności do spożycia niezbędne jest wskazanie warunków przechowywania lub czasu na spożycie żywności po otwarciu opakowania.
Więcej informacji: https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/B89BF6E991
Przeczytaj także
W Polsce według danych rejestrowych może działać nawet ponad 20 tys. firm zajmujących się produkcją spożywczą. Większość z tej liczby to firmy niewielkie, firm powyżej 10 zatrudnionych osób to już ok. 2000.
IJHARS przeprowadziła kontrolę jakości handlowej miodu i znakowania produktów na bazie miodu (złożonych z miodu i innych składników), którą objęto 119 podmiotów (72 sklepy, 33 producentów i 14 rolników prowadzących działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego).
Powłoka na bazie szelaku sprawia, że materiały celulozowe nadają się do żywności bez użycia polimerów lub metali na bazie ropy naftowej.