Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Państwa członkowskie poparły w dn. 24.04 br. wniosek Komisji dotyczący nieodnawiania zezwolenia na 8 aromatów dymu wędzarniczego do żywności. Po okresie wycofywania te środki aromatyzujące nie będą już dopuszczone do stosowania w UE.
Odpowiednie decyzje opierają się na ocenach naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który stwierdził, że w przypadku wszystkich ośmiu ocenionych aromatów dymu wędzarniczego obawy dotyczące genotoksyczności zostały potwierdzone lub nie można ich wykluczyć. Opinia EFSA opiera się na zaktualizowanej metodologii, na podstawie której oceniane są nowe dane przedstawione przez wnioskodawców. Dotyczy to konkretnych środków aromatyzujących, które można dodawać do żywności , a nie samego środka spożywczego.
Po szeroko zakrojonych dyskusjach z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami w rozporządzeniu określono różne okresy wycofywania, aby dać producentom i podmiotom czas na dostosowanie się do nowych przepisów. W przypadku zastąpienia tradycyjnego wędzenia (np. szynek, ryb, serów) okres wycofywania wynosi 5 lat. W przypadku zastosowań, w których aromat dymu wędzarniczego dodaje się w celu uzyskania dodatkowego smaku (np. zupy, chipsy, sosy), okres wycofywania wyniesie 2 lata. Rozporządzenie zostanie formalnie przyjęte przez Komisję w nadchodzących tygodniach i wejdzie w życie wiosną tego roku.
Źródło: https://ec.europa.eu/newsroom/sante/items/827828/en
Przeczytaj także
Nowe przepisy mają na celu pomóc konsumentom w podejmowaniu świadomych i zdrowszych decyzji dotyczących produktów „śniadaniowych”, takich jak miód, sok owocowy, dżemy i marmolady.
Rezolucja dotyczy nowelizacji rozporządzenia nr 853/2004 w odniesieniu do wymogów szczególnych dotyczących higieny w przypadku niektórych rodzajów mięsa, produktów rybołówstwa, produktów mlecznych i jaj
Od 4 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie m.in. metody pobierania próbek, analizy składu materiałów i mieszanek paszowych oraz kontroli niepożądanych substancji w paszach