Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W dn. 21 kwietnia 2023 r. Komisja Europejska zaproponowała zmianę unijnych standardów handlowych w przypadku niektórych dyrektyw „śniadaniowych” w celu aktualizacji obecnych standardów, które mają ponad 20 lat.
Więcej zmianach zaproponowanych przez KE pisaliśmy tu - ETYKIETOWANIE - KOMISJA PROPONUJE KOLEJNE ZMIANY
10 kwietnia br. Parlament Europejski zatwierdził tymczasowe porozumienie polityczne z Radą w sprawie zaktualizowanych przepisów dotyczących składu, nazwy, etykietowania i prezentacji niektórych śniadaniowych środków spożywczych, tzw. dyrektyw „śniadaniowych”.
W szczególności nowe przepisy będą:
Ustawę musi teraz przyjąć także Rada, zanim zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 20 dni później. Kraje UE będą miały obowiązek stosować nowe przepisy dwa lata po wejściu w życie.
Przeczytaj także
W Polsce, jakość handlowa miodu oraz jego oznakowanie są regulowane przez szczegółowe przepisy, które zapewniają konsumentom dostęp do produktów wysokiej jakości oraz do niezbędnych informacji na temat kupowanego miodu
Nowelizacja przepisów miałaby dotyczyć takich produktów jak m.in. miód, owoce, warzywa, soki i dżemy
Miód pszczeli jest jednym z artykułów rolno-spożywczych, którego nazwa została określona w przepisach. Znakując miody należy zatem stosować przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 23 grudnia 2014 roku w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz.U. 2015 r. poz. 29, ze zm.).