Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Kolejna edycja Warsztatów i FORUM wiedzy managerskiej FoodFakty Science 4 Business - Jakość i bezpieczeństwo opakowań i produktu zapakowanego już 14 i 15 lutego 2024 do Łodzi. Wraz w Partnerami wydarzenia przygotowaliśmy dla uczestników ponad 20 (45 minutowych) warsztatów, do wyboru dla uczestników, a warsztaty o tym samym programie odbywają się przez wspomniane dwa dni. Zakres merytoryczny warsztatów jest bardzo szeroki, skierowany do osób zajmujących się bezpieczeństwem i jakością produktu w opakowaniu, ale również bezpośrednio wyborem i kontrolą samego materiału opakowaniowego i podzielone zostały tematycznie na 3 perspektywy:
Dziś zapraszając serdecznie do udziału prezentujemy Państwu w więcej informacji na temat perspektywy - Recykling, biodegradacja, GOZ - aspekty technologiczne i prawne - i kilku wybranych warsztatów. Pozostałe opisano we wcześniejszych postach.
Co prelegenci przygotowali dla uczestników?
⇒ Adam Fotek z firmy J.S. Hamilton Odczaruje recykling opakowań. Kiedy można stosować dodatek recyklatu do produkcji opakowań do bezpośredniego kontaktu z żywnością? Ekoprojektowanie w dobie obecnych trendów. Podczas warsztatów będzie mówił o obowiązkach jakie musi spełnić producent recyklatu, aby móc go dopuścić do kontaktu z żywnością. Jakie wymagania w tym zakresie ma Komisja Europejska. Co można zrobić, aby poprawić przydatność opakowania do recyklingu.
⇒ Piotr Krassowski, Robert Brania, Bartosz Graczyk, z Avery Dennison w dwóch warsztatach będą mówić o Miejscu Etykiety w Gospodarce Obiegu Zamkniętego. Jakie wyzwania stoją przed etykietą w obliczu recyklingu opakowań? Czym jest etykieta na opakowaniu, jakie ma zadanie w odniesieniu do regulacji prawnych i jak sobie z nią "radzić", by zamykać obieg opakowań.
Jeden z warsztatów poświęcony będzie rozwiązaniom etykietowym na opakowaniach kartonowych oraz szklanych, w drugim natomiast prowadzący skupią się na tworzywach sztucznych.
⇒ dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ, z Wydziału Chemicznego PŁ poprowadzi dwa warsztaty: Opakowania przyszłości - ekologiczne, inteligentne oraz interaktywne innowacje materiałowe/polimerowe oraz Analiza chemiczna właściwości polimerowych materiałów opakowaniowych wraz z kontrolą ich czasu degradacji.
⇒ Biodegradacja - nowy trend czy przyszłość opakowań? – na to pytanie wraz z uczestnikami szukać odpowiedzi będzie dr inż. Jagoda Jóźwik-Pruska, Łukasiewicz Łódzki Instytut Technologiczny.
⇒ Opakowania z tworzyw sztucznych – trudne pytania, łatwe odpowiedzi? Anna Kozera-Szałkowska, Plastics Europe.
Jak zapewnić konsumentom bardziej zrównoważone opakowania? Skąd wziąć recyklat do ich produkcji? Jaką rolę w drodze do celów cyrkularności odgrywają procesy recyklingu (w tym recykling chemiczny) i biotworzywa? Dlaczego potrzebujemy opakowań z tworzyw sztucznych do skutecznej realizacji celów w zakresie zrównoważonego rozwoju (SDG), gospodarki obiegu zamkniętego i redukcji emisji? Podczas warsztatu w możliwie najprostszy i praktyczny sposób odpowie na te trudne, ale niezbędne do postawienia pytania.
⇒ Dorota Żmudzińska, z Polskiego Paktu Plastikowego poprowadzi warsztat - Poszukiwanie innowacji u źródła w opakowaniach. Podczas warsztatu uczestnicy będę mieli okazję zapoznać się z koncepcją innowacji u źródła w opakowaniach. Część teoretyczna warsztatu oparta będzie na szeregu przykładów opakowań i produktów z Polski i świata, z kolei podczas kreatywnej części praktycznej uczestnicy samodzielnie poszukiwać będą nowych ścieżek innowacji dla wybranego produktu.
Przeczytaj także
Zbliża się kolejna edycja Warsztatów i FORUM wiedzy managerskiej FoodFakty Science 4 Business - Jakość i bezpieczeństwo opakowań i produktu zapakowanego. Prezentujemy dziś Państwu Perspektywę - Regulacje i wymagania prawne i zgodność opakowań z wymaganiami rynku i kontrahentów. Czego można się spodziewać?
Kolejna edycja Warsztatów i FORUM wiedzy managerskiej FoodFakty Science 4 Business - Jakość i bezpieczeństwo opakowań i produktu zapakowanego już w lutym. Prezentujemy dziś Państwu Perspektywę - Kontrola jakości i bezpieczeństwa opakowania i produktu - aspekty materiałowe, technologiczne i środowiskowe. Zapraszamy do zapoznania się szczegółowymi opisami warsztatów!