Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Do zadań Biura Rolnictwa Ekologicznego i Produktów Regionalnych należy wykonywanie zadań wynikających z przepisów o rolnictwie ekologicznym oraz przepisów o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych, a także o produktach tradycyjnych. Biuro sprawuje nadzór nad jednostkami certyfikującymi, produkcją ekologiczną oraz produkcją produktów ChNP , ChOG, GTS.
Celem realizowanych zadań jest utrzymanie prawidłowego funkcjonowania systemu kontroli w Polsce zapewniającego zasady uczciwej konkurencji dla producentów i ochronę konsumentów.
Rok 2023 był kolejnym rokiem wzrostu liczby producentów ekologicznych w Polsce. W odniesieniu do 2022 r. liczba producentów ekologicznych wzrosła o 4,86%. Według stanu na 31 grudnia 2023 r. działalność w zakresie rolnictwa ekologicznego prowadziło 23 995 producentów (tj. o 1113 więcej niż w 2022 r.).
W 2023 r. odnotowano znaczący wzrost ogólnej powierzchni ekologicznych użytków rolnych. Wyniosła ona ponad 636 tysięcy ha, o 14,7% więc ej niż w roku poprzednim. Liderem pod względem liczby rolników ekologicznych jest Polska północnowschodnia. W województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim było w 2023 r. odpowiednio 4636 i 3834 producentów. Ponadto na Podlasiu odnotowano najwyższy przyrost liczby producentów ekologicznych (13,3%) rok do roku. Wysoką wartość procentowej zmiany liczby producentów zanotowano również w Zachodniopomorskiem. Natomiast widoczny spadek liczby producentów ekologicznych miał miejsce w województwie kujawsko-pomorskim (10,7%).
Najliczniejszą grupę wśród producentów ekologicznych stanowią rolnicy. W 2023 r. działalność w tym zakresie prowadziło 22 354 producentów. Jest to o 5,5% więcej niż w roku 2022. Liczba producentów rolnych jest najwyższa w Polsce wschodniej oraz w województwie zachodniopomorskim. Spadła natomiast nieznacznie liczba producentów zajmujących się przygotowaniem produktów ekologicznych – wg stanu na dzień 31 grudnia 2023 r. w Polsce zgłoszonych było 1202 producentów w tej działalności, o 14 producentów (1,2%) mniej niż w roku poprzednim.
Przedstawione dane opracowano na podstawie wykazów, o których mowa w art. 40 ust 10 lit. a) rozporządzenia 2018/848 przekazywanych do GIJHARS przez jednostki certyfikujące w rolnictwie ekologicznym.
Źródło: Biuletyn "Wiedza i jakość" 2/2024, art. pt. Rolnictwo ekologiczne w Polsce w 2023 r. (Aleksandra Łapuć, Weronika Wnęk, Biuro Rolnictwa Ekologicznego i Produktów Regionalnych GIJHARS), IJHARS
Przeczytaj także
Już w dzisiaj – 22 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Ziemi – rozpoczyna się 4. edycja Zielonego Tygodnia! Na czym dokładnie polega ta akcja i dlaczego warto sięgać po żywność ekologiczną?
Raport Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHARS) przedstawia wzrost liczby producentów i powierzchni upraw ekologicznych w Polsce. Spodziewa się się, że liczba producentów ekologicznych będzie rosnąć, a kluczową rolę w rozwoju tego sektora pełni doradztwo rolnicze i wsparcie edukacyjne.
Działania podejmowane w celu zwiększenia produkcji ekologicznej w Polsce były omawiane 23 listopada br. podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).