Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W pierwszej połowie września br. potwierdzono pierwszy przypadek ASF u padłego dzika w Niemczech. Do końca września potwierdzono 36 przypadków wirusa u naszych zachodnich sąsiadów. W związku z utratą przez Niemcy statusu kraju wolnego od ASF, import mięsa i produktów wieprzowych z tego kraju wstrzymały m. in.: Chiny, Japonia, Korea, Brazylia, Argentyna, Meksyk i Filipiny.
ASF w Niemczech i oczekiwanie na decyzje Chin w sprawie regionalizacji
Niemcy, obok Hiszpanii, były dotychczas największym unijnym dostawcą wieprzowiny do Chin. W pierwszym półroczu 2020 r. Niemcy wyeksportowały 233,3 tys. t mięsa wieprzowego, czyli aż o 109% więcej r/r. Aktualnie niemieccy rolnicy liczą na wprowadzenie przez Chiny regionalizacji. Pozwoliłoby to na eksport mięsa wieprzowego z terenów nieobjętych ASF. Brak regionalizacji oznacza, że duże nadwyżki mięsa wieprzowego trzeba będzie zagospodarować na terenie Unii, co będzie oddziaływać w kierunku spadku cen skupu żywca wieprzowego w UE.
Zablokowanie eksportu do Chin wpływa na ceny
Po ogłoszeniu ASF w Niemczech, notowania na VEZG spadły z 1,47 EUR/kg do 1,27 EUR/kg, czyli o 14% i na tym poziomie utrzymały się do ostatniego notowania (30.09.2020). Spadek cen widoczny jest również w przypadku prosiąt, które pod koniec września przeciętnie w UE sprzedawano po 36,3 EUR/szt., czyli o 9% taniej niż przed miesiącem i o 30% taniej r/r.
Spadek krajowych cen skupu żywca
Sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny, szczególnie w Niemczech, ma wpływ na kształtowanie się cen na rynku krajowym. W ostatnim tygodniu września br. przeciętnie za kilogram żywca wieprzowego w skupie płacono 4,51 PLN/kg, czyli o 8% mniej niż przed miesiącem i o 24% mniej r/r. Warto jednak zaznaczyć, że spadki cen na krajowym rynku były mniejsze, niż w Niemczech. Dlatego też polscy gracze rynkowi z niecierpliwością czekają na decyzje władz Chin w kwestii regionalizacji w Niemczech, co pozwoliłoby na wzrost cen.
Wzrost pogłowia świń, pomimo ASF
Według danych GUS, pogłowie świń w Polsce w czerwcu 2020 r. wyniosło 11,43 mln sztuk i było o 6% wyższe w relacji rocznej i o 2% wyższe niż w grudniu 2019. Wzrost pogłowia odnotowano we wszystkich grupach produkcyjno-użytkowych trzody chlewnej.
Aktualna sytuacja w kraju
Według GIW (stan na 5.10.2020) w Polsce potwierdzono 98 ognisk ASF u świń i 3324 przypadki u dzików.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Trzech na czterech Europejczyków zna wspólną politykę rolną (WPR) i uważa, że korzystają z niej wszyscy obywatele, zgodnie z najnowszym ogólnounijnym badaniem opinii publicznej na temat rolnictwa i WPR przeprowadzonym przez Eurobarometr, opublikowanym przez Komisję Europejską.
Debata na temat stosowaniu nazw mięsa i produktów mleczarskich do określania ich roślinnych imitacji jest dużo bardziej złożona niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. W związku z tą sytuacją, europejski sektor hodowli postanowił postawić opór i zainicjować kampanię „ceci n’est pas un steak - to nie jest stek”.
Władze weterynaryjne Republiki Serbii uznały regionalizację w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń (ASF).