Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W ostatnich tygodniach coraz więcej słyszymy o tlenku etylenu (ETO). Wciąż przybywa wycofanych produktów ze względu na fakt, że stosowanie tlenku etylenu jako środka biobójczego jest w Europie zakazane, z uwagi na jego toksyczność (działanie rakotwórcze, mutagenne i szkodliwe na rozrodczość). We wrześniu ubiegłego roku do Unijnego Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) po raz pierwszy zgłoszono wykrycie tego tlenku w sezamie pochodzącym z Indii. Przez kolejne 3 miesiące, jego wykrycie w sezamie i produktach pochodnych stało się jednym z najczęściej zgłaszanych do systemu RASFF zagrożeń.
Ostatnie publikacje wskazują również, na obecność tlenku etylenu w dwóch popularnych stabilizatorach:
- mączce chleba świętojańskiego (E410)
- gumie guar (E412)
Stosowane są one przy produkcji wielu produktów spożywczych m.in. lodów, sosów, czy też niektórych wyrobów cukierniczych oraz mięsnych. W samej Francji, jak poinformowano w komunikacie prasowym z dnia 15 czerwca, z obrotu wycofano 7000 produktów spożywczych ze względu na wykrycie obecności ETO w stabilizatorze. Również w Polsce rozpoczęły się wycofania pierwszych produktów z tego powodu.
Firma Froneri zdecydowała się wycofać ze sprzedaży niektóre produkty lodowe marki Milka, o czy informuje na swoich stronach internetowych.
Na podstawie danych dostarczonych przez dostawcę stabilizatorów można stwierdzić, że problem ten dotyczy co najmniej 16 państw UE. W Hiszpanii wycofane zostanie 46 odmian lodów marek, takich jak: Nestlé, Milka, Toblerone, Nuii, Oreo, Princesa, La Lechera czy Smarties.
Na portalach inspekcyjnych Norwegii oraz Belgii znajdziemy uzupełnianą na bieżąco listę wycofywanych produktów. Podobne działania podjęto również w Finlandii, Holandii oraz Chorwacji. Wśród wycofywanych produktów dominują lody, przetwory mleczne oraz sosy.
https://www.favv-afsca.be/consommateurs/rappelsdeproduits/oxydedethylene/recalls.asp
Ale te trzy kategorie nie wyczerpują potencjalnych problemów z innymi kategoriami produktów.
Postanowiliśmy przejrzeć rynek i sprawdzić, w jakich grupach produktów znajdziemy dodatek tych stabilizatorów. Zapraszamy do zapoznania się z ponad 30 przykładami realnych produktów obecnych na bieżąco w handlu z bardzo różnych kategorii spożywczych. Nie oznacza to oczywiście, że te produkty są niebezpieczne, ale powinny one być objęte działaniami przewidzianymi w ,,Protokole podsumowującym posiedzenia koordynatorów ds. kryzysu żywnościowego i żywieniowego z dnia 29 czerwca 2021 r., 30 czerwca 2021 r. i 13 lipca 2021 r. w sprawie obecności tlenku etylenu powyżej granicy oznaczalności w mączce chleba świętojańskiego (dodatek do żywności E410)”.
Raport do pobrania bez opłat po wcześniejszej rejestracji konta czytelnika FF.
W kolejnych artykułach postaramy się zebrać informacje na temat metodyk przeprowadzania badań w kierunku stwierdzenia obecności tlenku etylenu i jego pochodnych. Zajmiemy się również oceną ryzyka dla konsumentów z powodu coraz większych kontrowersji co do potrzeby wycofywania produktów z niniejszego powodu. Zapraszamy do kontaktu wszystkie jednostki i wyspecjalizowane firmy do zaangażowania się w przygotowanie tych opracowań.
Przeczytaj także
Po licznych zgłoszeniach do RASFF tlenku etylenu w sezamie, w czerwcu br. pojawiły się powiadomienia alarmowe dot. wykrycia ETO w mączce chleba świętojańskiego (E410) pochodzącej z Turcji. KE opracowała jednolite podejścia organów urzędowej kontroli w całej UE – produkty z zanieczyszczoną partią E410 należy wycofać z rynku.
7000 produktów spożywczych wycofanych z obrotu z powodu wykrycia obecności tlenku etylenu w stabilizatorze stosowanym m.in. w produkcji lodów.
Tlenek etylenu kolejny raz doprowadził do ogromnej liczby wycofań. Tym razem we Francji wycofano dziesiątki lodów i sorbetów różnych marek. Skala już teraz jest bardzo duża, a z każdym dniem identyfikowane są kolejne marki...