Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Coraz większa część żywności pakowana jest w opakowania wykonane z różnych materiałów, w kontakcie z którymi produkty żywnościowe przechowywane są często przez bardzo długi okres. Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) Nr 1935 /2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, powierzchnie stykające się z żywnością nie mogą w żaden sposób negatywnie na produkty spożywcze oddziaływać.
Spełnienie wymagań powyższego rozporządzenia oraz innych związanych wymagań prawnych jest podstawą, aby zostać zatwierdzonym dostawcą opakowań do przemysłu spożywczego. Firmy spożywcze przykładające dużą dbałość o jakość i bezpieczeństwo żywności od swoich dostawców, oprócz spełnienia wymagań prawnych, oczekują potwierdzenia zgodności z wymaganiami standardów uznanych przez Global Food Safety Initiative. Jednym z takich standardów jest stosunkowo jeszcze mało popularny w Europie standard IFS PACsecure.
IFS PACsecure skierowany jest do firm zajmujących się produkcją i/lub konfekcjonowaniem materiałów opakowaniowych przeznaczonych w szczególności do pakowania żywności ale też innych wrażliwych higienicznie produktów. Standard ten zakresem obejmuje produkcję opakowań zarówno do bezpośredniego kontaktu z pakowanym produktem, jak i opakowania bez kontaktu z produktem. IFS PACsecure może być wdrożony w firmach produkujących opakowania z tworzyw sztucznych (elastyczne folie i twardy plastik), jak i opakowania papierowe, metalowe, szklane, a także inne naturalne materiały opakowaniowe takie jak. drewno, korek, glina, juta czy tkaniny.
Główny nacisk w normie IFS PACsecure jest skierowany na obowiązujące w obszarze produkcji opakowań regulacje prawne oraz wyspecyfikowane wymagania klienta, a także system identyfikowalności. Ponadto standard wymaga wdrożenia procedur: auditów wewnętrznych, działań korygujących i wycofania produktu z rynku. Zakład produkujący opakowania musi także mieć ustalone i przestrzegane w oparciu o analizę zagrożeń i ocenę ryzyka, zasady dotyczące higieny personelu oraz zabezpieczenia produktu przed ciałami obcymi.
Na cały wykład zapraszam na Kongres Bezpieczeństwa Żywności, 11 października;
Agnieszka Mężyńska, DQS Polska sp. z o.o.
więcej na stronie:
Zapraszamy do skorzystania z preferencyjnych warunków uczestnictwa