Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Egipskie władze w styczniu 2023 r. zamknęły w prowincji Al-Gharbijja nielicencjonowaną fabrykę produkującą podrobione herbaty i znany napój kawowy marki Nescafe.
Miliony podrobionych opakowań i trzy tony zafałszowanych surowców
Służby bezpieczeństwa znalazły w fabryce 5 milionów podrobionych opakowań znanego napoju oraz 3 tony zafałszowanych surowców spożywczych, które używano do produkcji tych napojów i innych produktów.
Fałszowanie napoju kawowego nieznanym proszkiem
Według początkowych informacji w tej nielegalnej fabryce podrobione produkty wytwarzane były z wykorzystaniem proszku ceramicznego, co wywołało duży szok. Doniesienia te sprostował szef sektora handlu wewnętrznego w Ministerstwie Zaopatrzenia Egiptu, Abdel Moneim Khalil. Powiedział, że zajęte materiały zostały przesłane do centralnych laboratoriów Ministerstwa Zdrowia Egiptu w celu ich analizy. Dodał, że zajęty materiał na pewno nie był proszkiem ceramicznym, co określono na podstawie cech rozpuszczalności. Podkreślił, że najprawdopodobniej fabryka używała zafałszowanych i ubogich surowców bardzo niskiej jakości, które mogły przypominać proszek ceramiczny.
Fabrykę zamknięto za trzy naruszenia – działanie bez licencji, podrabianie, oszustwa handlowe.
Źródło: https://egyptindependent.com/counterfeit-nescafe-factory-did-not-use-ceramic-powder-official/
Przeczytaj także
Brytyjski Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich opublikował raport końcowy, który jest przeglądem nowoczesnych metod identyfikacji gatunków podrobów i określa metodologię, która jest odpowiednia do identyfikacji podrobów w produktach mięsnych.
Porozumienie pomiędzy Głównym Inspektorem Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych a Komendantem Głównym Policji dotyczące wzmocnienia współpracy w zakresie sprawnego i skutecznego przeciwdziałania nielegalnym praktykom rynkowym i oszustwom żywnościowym.
Portugalski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Gospodarki poinformował o przeprowadzonej akcji kontrolnej, którą ukierunkowano na produkcję, pakowanie i komercjalizację oliwy z oliwek. W wyniku działań zidentyfikowano podmiot gospodarczy, który napełniał pojemniki oznaczone jako oliwa z oliwek extra virgin podejrzaną substancją.