Władze włoskie przejęły 16 ton nielegalnych winogron chronionej odmiany
Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności
26.07.2023
W czerwcu 2023 r. włoskie służby celne przejęły 16 ton nielegalnie uprawianych winogron Early Sweet z Egiptu. Skonfiskowana w porcie w Rawennie przesyłka, była przeznaczona dla firmy z Werony i fałszywie oznakowana jako inna odmiana (Sugraone), co jest powszechną metodą ukrywania przemytu chronionych odmian owoców.
Chroniona odmiana winogron
Odmiana winogron Early Sweet jest zastrzeżona przez grupę Grapa Varieties, która specjalizuje się w hodowli winogron stołowych. Grupa ściśle współpracuje z organami celnymi w portach międzynarodowych, pomagając w testach DNA, które przeprowadza się w celu identyfikacji nielegalnie wyprodukowanych odmian. Na przestrzeni ostatnich lat jest to czwarty zniszczony kontener.
Importer odpowiedzialny za nielegalny transport został zgłoszony przez organy celne włoskiej prokuraturze. Ponadto grupa Grapa Varieties zwróciła się do władz egipskich z prośbą o przekazanie informacji dotyczących nazwy eksportera, pakowni i gospodarstwa uczestniczącego w tym naruszeniu. Egipt również poczynił znaczne wysiłki, aby zająć się takimi przypadkami u źródła. W zeszłorocznym orzeczeniu sądu w Egipcie nakazano zniszczenie ponad 9 000 nielegalnych winorośli odmiany Early Sweet.
Źródło: https://www.freshplaza.com/europe/article/9543808/illegal-table-grapes-from-egypt-seized-and-destroyed-by-italian-authorities/
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.
Wybierz obszar:
Bezpieczeństwo żywności
Food Fraud
Owoce i warzywa
Autor: Michał Snopkiewicz
Przeczytaj także
-
19.07.2023
Śledztwo przeprowadzone po zatruciu kilkudziesięciu osób we Włoszech doprowadziło do wykrycia zafałszowań tuńczyka, łososia i przetworów rybnych. Fałszowano rozmrożone i przeterminowane produkty rybne.
Czytaj więcej
-
18.07.2023
Wspólna akcja organów sądowych i ścigania Litwy, Estonii, Francji oraz Niemiec doprowadziła do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej na Litwie, która fałszowała żywność na szeroką skalę. Aktualizacja z lipca 2023 r. uwzględnia nowe informacje, dotyczące akcji przeprowadzonej we Włoszech.
Czytaj więcej
-
12.07.2023
Operacja koordynowana przez Europol doprowadziła do aresztowania 256 osób, odpowiedzialnych za sprzedaż 25 ton żywych węgorzy szklistych o wartości około 13 mln euro.
Czytaj więcej