Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Cel:
Celem badania była analiza populacji metodą RCT (ang. randomised controlled trials) i ocena wpływu jogurtu zawierającego bakterie typu Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus (LBST) na metaboliczne wskaźniki występowania ryzyka chorób chronicznych u dorosłych.
Metody:
W lipcu 2016 zostało przeprowadzone systematyczne badanie baz danych PubMed, EMBASE i Biblioteki Cochrane. Badanie obejmowało ocenę wpływu konsumpcji jogurtu zawierającego LBST jako czynnika leczniczego oraz ocenę wpływu przynajmniej jednego wskaźnika na występowanie chorób chronicznych w porównaniu z dietą kontrolną lub dietą wzbogaconą w inny składnik żywieniowy u osób zdrowych lub z chorobami przewlekłymi.
Wyniki:
Badanie obejmowało udział 278 uczestników (7 prób RCT). Badania wykonane zostały w USA, Francji, Hiszpanii, Iranie oraz Kanadzie. W pięciu badaniach wzięli udział zdrowi dorośli natomiast dwa badania zostały przeprowadzone wśród osób z nietolerancją laktozy. We wszystkich badaniach analizowano zmiany zawartości lipidów we krwi oraz homeostazę glukozy, przy różnym dawkowaniu jogurtu i różnych czasach trwania suplementacji. W dwóch z siedmiu badań wykazano, że spożywanie LBST znacząco zmniejszyło całkowite stężenie cholesterolu w proporcji do całkowitego cholesterolu HDL-C i poziomu glukozy w osoczu w porównaniu z próbami kontrolnymi.
Wnioski:
Otrzymane wyniki wskazują, że spożywanie LBST w jogurcie wykazuje korzystne bądź neutralne skutki w porównaniu z próbami kontrolnymi w kontrolowanym badaniu naukowym. Badanie wpływu obecności drobnoustrojów LBST w jogurcie na znaczniki ryzyka chorób chronicznych metodą RCTs daje jednak niewystarczające wyniki ze względu na znaczne różnice w metodologii badań. Konieczne są dalsze, lepiej zaprojektowane badania, przeprowadzone na większą skalę, aby właściwie ocenić wpływ bakterii LBST na wskaźniki ryzyka występowania chorób przewlekłych u osób dorosłych.
Źródła:
A systematic review of the effect of yogurt consumption on chronic diseases risk markers in adults. Dumas A. i wsp. European juranal of nutrition, 2016
Przeczytaj także
Zgodnie z danymi zebranymi przez National Institutes of Health (USA), około 65% osób dorosłych na całym świecie ma problemy związane z przyswajaniem laktozy zawartej w mleku.
Według raportu SPINS słupki sprzedaży w segmencie jogurtów opartych na składnikach roślinnych osiągnęły 78 mln $ w roku 2016 i wciąż rosną.