Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Branża spożywcza okazała się odporna na zawirowania rynkowe związane z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19, wprowadzaniem obostrzeń w handlu i przepływie ludności. Przychody firm z tego sektora zwiększyły się, a rentowność operacyjna była na najwyższym poziomie od 2016 r. Niepewność rynkowa i konieczność dostosowania działalności operacyjnej do zmieniającej się rzeczywistości nie zahamowała inwestycji w sektorze.
Dynamika przychodów lepsza niż w przetwórstwie przemysłowym ogółem
Według danych Pont-Info w 2020 r. przychody firm sektora produkcji artykułów spożywczych (PKD 10) zatrudniające co najmniej 10 osób, które złożyły sprawozdania finansowe, wzrosły o 2,8% do 242,1 mld PLN, podczas gdy przychody firm przetwórstwa przemysłowego ogółem zmniejszyły się o blisko 4%. Tym samym udział sektora produkcji żywności w całym przetwórstwie przemysłowym zwiększył się z 16,5% do 17,7%. Należy też zauważyć, że z uwagi na spadek liczby firm, które złożyły sprawozdania finansowe, przychody branży spożywczej w przeliczeniu na jedną firmę zwiększyły się jeszcze bardziej, bo o 6,7% do 124 mln PLN.
Dobre wyniki sektora przetwórstwa żywności to przede wszystkim wynik dalszej ekspansji eksportu, którego wartość w 2020 r. zwiększyła się o 7% do 34 mld PLN. Gorzej radził sobie popyt wewnętrzny. Wg GUS sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych w cenach stałych w 2020 r. zmniejszyła się o 1,9%, chociaż i tak był to wynik lepszy niż sprzedaży detalicznej ogółem, która obniżyła się o 3,1%.
Rentowność sektora najwyższa od 2016 r.
Koszty działalności firm spożywczych zwiększyły się w mniejszym stopniu (o 2,3%) niż przychody. W konsekwencji rentowność branży uległa poprawie. Marża zysku EBITDA wyniosła 7,86% wobec 7,08% w 2019 r. Poprzednio, wyższą marżowość odnotowano w 2016 r. kiedy to wyniosła 7,90%.
Firmy spożywcze nie przestały inwestować
Niepewność co do rozwoju pandemii COVID-19, konieczność dostosowania bieżącej działalności do nowych ram funkcjonowania i utrzymanie łańcuchów dostaw nie odstraszyły firm zajmujących się produkcją żywności od działalności rozwojowej. W 2020 r. wartość nakładów inwestycyjnych całej branży spożywczej była co prawda o 0,5% mniejsza niż przed rokiem, jednak już w przeliczeniu na jedną firmę odnotowano wzrost inwestycji, o 3,2%. Dla porównania, cała branża przetwórstwa przemysłowego ograniczyła nakłady inwestycyjne o 6,9% (o 4,6% w przeliczeniu na jedną firmę).
Sektor produkcji napojów - wzrost marżowości i inwestycji
Mimo, że przychody firm zajmujących się produkcją napojów (PKD 11) zmniejszyły się o 2,1% do 34,5 mld PLN, to już w przeliczeniu na jedną firmę odnotowano ich wzrost, o 6,3%. Ograniczenie kosztów działalności spowodowało, że marża EBITDA zwiększyła się z 10,5% w 2019 r. do 11,4% w 2020 r. Firmy produkujące napoje znacznie zwiększyły też nakłady na inwestycje – o 26% do 1,5 mld PLN.
Dane finansowe sektora przetwórstwa żywności i napojów pokazują zatem odporność tych sektorów na skutki pandemii COVID-19. Sektory te odpowiadały już za ponad 1/5 wartości przychodów przetwórstwa przemysłowego. Należy jednak zaznaczyć, że niektóre branże – jak przetwórstwo ziemniaków, mięsa czerwonego czy napojów bezalkoholowych odczuły spadek przychodów swojej działalności.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Według danych Pont-Info w 2020 r. przychody firm zajmujących się przetwórstwem owocowo – warzywnym i zatrudniających co najmniej 10 osób wzrosły o prawie 2% do 20,76 mld PLN. W 2020 r. do skupu trafiło więcej owoców i warzyw niż przed rokiem i dlatego wyprodukowano z nich więcej przetworów owocowych i warzywnych.
Rolniku, czy wiesz, jak powinna wyglądać korzystna dla Ciebie umowa na dostawy produktów? Sprawdź porady UOKiK. Radzimy m.in. jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu.
Rada przyjęła decyzję w sprawie zawarcia ze Zjednoczonym Królestwem (ZK) umowy o handlu i współpracy oraz umowy o bezpieczeństwie informacji. Jest to dla UE ostatni krok w procesie ratyfikacji umów. Zanim to mogło nastąpić, 27 kwietnia 2021 roku, Parlament Europejski w drodze głosowania wyraził zgodę na zawarcie przez UE umowy z ZK.